Jesteśmy zadowoleni kiedy nasze zęby są zdrowe, ale jeśli pojawi się nawet najmniejszy ból odczuwamy dyskomfort i nasze samopoczucie drastycznie się zmienia. Zaczynamy się stresować wizytą u specjalisty, a umówmy się, że nadal bardzo dużo ludzi boi się dentysty. Jednak nie warto lekceważyć bólu zęba, ponieważ nieleczony może powodować wiele szkód dla naszego zdrowia, jak i portfela. Jakie tak naprawdę są przyczyny bólu zęba?

Przyczyny bólu zębów

 

Próchnica

Najpopularniejszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, która jest pierwszą oznaką, aby udać się do dentysty na wizytę kontrolną, ponieważ nieleczona może przerodzić się w zapalenie miazgi zęba, co w konsekwencji może spowodować obumieranie tkanki oraz skutkować leczeniem kanałowym, które nie należy do najprzyjemniejszych. Na dziąśle(wokół chorego zęba) może pojawić się stan zapalny zwanym ropniem, którego ból może być stały, pulsacyjny lub intensywny.

Uszkodzenia mechaniczne

Inną przyczyną bólu może być uszkodzenie mechaniczne wywołane oderwaniem kawałka lub całego szkliwa z przyczyn niezależnych od nas lub wystąpieniu u pacjenta bruksizmu. Dlatego ważne jest, aby uważać podczas spożywania twardych pokarmów oraz nie wsadzać do ust przedmiotów, takich jak ołówek czy długopis, które są częstą tego rodzaju uszkodzeń. Uszkodzenie mechaniczne może skończyć się nadbudową szkliwa zęba lub w najgorszym wypadku zabiegiem usunięcia uszkodzonego zęba, gdyż leczenie może okazać się niemożliwe lub niezwykle kosztowne.

Zęby mądrości

Innym powodem bólu zęba, a nawet całej szczęki może być wyrastanie zębów mądrości, które pojawiają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Nie jest to ból zależy od nas, bo ząb musi wyrzynać się sam, jednak należy kontrolować ten proces i sprawdzać czy rośnie w dobrym kierunku. Wszystkie komplikacje i obawy zauważone w trakcie jego wyrzynania należy skonsultować ze specjalistą.

Jak dbać o zęby, aby nie były przyczyną problemów zdrowotnych

Warto wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o nasze zęby, aby nie powodowały bólu i nie prowadziły do chorób. Podstawowym zaleceniem jest regularne mycie i wizyty w gabinecie dentystycznym (powinny się odbywać przynajmniej raz w roku). Osoby posiadające aparat ortodontyczny powinny zwrócić szczególną uwagę na jego czyszczenie, które nieraz bywa uciążliwe i czasochłonne.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów ułatwiających codzienną higienę, które w dużym stopniu wpływają na wygląd zębów. Są to między innymi szczoteczki soniczne, elektryczne oraz różnego rodzaju pasty wybielające. Zadbajmy o nasz uśmiech, ponieważ to on jest naszą wizytówką.