Dlaczego ósemki mogą powodować problemy?

Wyrastanie ósemek często sprawia trudności i może prowadzić do różnych problemów związanych z jamą ustną. Często brakuje wystarczającej przestrzeni w jamie ustnej dla prawidłowego rozwinięcia się ósemek, co skutkuje ich wyrastaniem pod złym kątem lub w niewłaściwym kierunku. Taki nieprawidłowy wzrost może z kolei powodować przytłaczanie innych zębów, prowadząc do ich przemieszczenia lub deformacji. Nieprawidłowo wyrastające ósemki mogą również powodować dyskomfort, a nawet silny ból.

Często zdarza się, że ósemki ze względu na swoje umiejscowienie są bardzo trudne w codziennej pielęgnacji, a problemy z ich doczyszczaniem powodują, że namnażają się bakterie, co może prowadzić do infekcji dziąseł (zapalenie dziąseł) lub wokół korzeniowego zapalenia miazgi.

Kiedy udać się do dentysty na wyrywanie ósemek?

W zależności od indywidualnych czynników istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc podjąć właściwą decyzję.

Jeśli ósemki sprawiają ból, powodują stany zapalne lub inne problemy, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Nieleczone problemy z ósemkami mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak infekcje czy uszkodzenie sąsiednich zębów.

Często ósemki muszą być usunięte przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w celu zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla przemieszczenia innych zębów. Istotne jest również zwrócenie uwagi na ewentualne zmiany w układzie zębowym. Jeśli ósemki wykazują tendencję do rozwijania się w nieprawidłowy sposób, może to wymagać ich usunięcia.

Niezależnie od tych czynników, zawsze warto skonsultować się z dentystą, który dokładnie oceni stan ósemek i wskaże odpowiedni moment na ich usunięcie. Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i odpowiedniego funkcjonowania zębów.

Bezbolesne usuwanie ósemek (Kraków- Nowa Huta)

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości nie zawsze muszą być wyrywane. To czy zabieg jest konieczny, ustala lekarz na konsultacji, po dokładnym zapoznaniem się z przypadkiem pacjenta. Często zdarza się, że są one bolesne, czy też pojawia się stan zapalny, bądź problem natury ortodontycznej. W takich sytuacjach nasi specjaliści zalecają usuwanie zęba.
usuwanie wyrywanie ósemek kraków nowa huta

Wyrywanie ósemek bez bólu

Usuwanie ósemek to zabieg, przypominający usuwanie każdego innego zęba, z tą różnicą, iż ósemki są gorzej zlokalizowane i może zajść konieczność szycia rany. Zdarza się tak przeważnie, gdy ósemki są tak zwanymi zębami zatrzymanymi, a zszycie przyspiesza gojenie.

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) 
Kolejnym rozwiązaniem dostępnym w naszym gabinecie jest opatrunek biologiczny, dzięki któremu rana spowodowana przez usuwanie ósemek goi się jeszcze szybciej.
Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest frakcją krwi, którą otrzymuje się po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta. Zawiera ona duże stężenie leukocytów, czynników wzrostu oraz gęstą sieć fibryny, które wspomagają i przyspieszają proces gojenia kości i tkanek miękkich.

Bezbolesne usuwanie ósemki w naszym gabinecie w Krakowie

Wszystkie zabiegi usuwania ósemek w naszym gabinecie są bezbolesne i komfortowe, odbywają się w znieczuleniach miejscowych, podczas którego lekarz w zależności od preferencji i potrzeby dopasowuje indywidualną dawkę znieczulenia dla każdego pacjenta.

Usuwanie szwów oraz kontrola po zabiegu odbywają się w naszym gabinecie bezpłatnie.

Usunięcie dwóch ósemek na jednej wizycie ?

Zazwyczaj ósemki usuwane są pojedynczo – co w przypadku konieczności usunięcia wszystkich czterech ósemek – np. ze względu na wskazania ortodontyczne oznacza, że czekają nas cztery kolejne wizyty. W takich przypadkach – po indywidualnej konsultacji danego przypadku z chirurgiem i za zgodą pacjenta usuwamy 2 ósemki na jednej wizycie (dwie prawe lub dwie lewe). Nasi lekarze wykonali już szereg takich zabiegów a pacjenci, którzy się na nie zdecydowali byli bardzo zadowoleni ze swojej odważnej decyzji.