Choroby przyzębia są najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób dorosłych, można im jednak zapobiegać i można je leczyć nawet wtedy, gdy są poważnie zaawansowane.

Leczenie paradontozy dzieli się na trzy fazy.

Faza higienizacyjna to najczęściej 2-3 wizyty, podczas których higienistka profesjonalnie oczyszcza zęby z płytki i kamienia nazębnego, uczy jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Cel tego etapu to zwiększenie świadomości pacjenta o chorobie i zmobilizowanie go do współpracy.

Faza chirurgiczna dotyczy pacjentów, u których choroba jest zaawansowana. Zabiegi w chirurgii periodontologicznej dzieli się na resekcyjne (usuwanie chorobowo zmienionych tkanek) i regeneracyjne (odbudowa zniszczonych tkanek twardych i miękkich). Faza ta często wymaga wykonania tomografii komputerowej operowanej okolicy w celu ostatecznego zaplanowania zabiegu.

Faza podtrzymująca to systematyczne wizyty kontrolne, celem utrzymania i monitorowania uzyskanej poprawy oraz niedopuszczenie do powrotu procesu zapalnego. To ciągła motywacja pacjenta do utrzymywania optymalnej higieny jamy ustnej.