Zabiegi higienizacyjne – piaskowanie, ściąganie kamienia
Czym jest skaling?
Skaling jest metodą oczyszczania zębów (za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiekowych skalerów) z płytki bakteryjnej i kamienia, podstawowym zabiegiem, ale jednocześnie niezwykle istotnym dla opóźnienia bądź zahamowania postępu choroby przyzębia.
Co nam grozi, gdy nie robimy regularnie skalingu zębów?
Nagromadzenie złogów nazębnych i kamienia jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jest on, bowiem siedliskiem idealnym dla wielu niebezpiecznych rodzajów bakterii czyli bakterie te mogą powodować rozchwianie zębów a w rezultacie po kilku latach ich całkowitą utratę (potocznie nazywane jest to „parodontozą”).
Dlaczego należy regularnie ściągać kamień nazębny?
Tylko regularne ściąganie kamienia, złogów nazębnych i właściwa higiena jamy ustnej uchroni nas przed chorobami dziąseł, odsłanianiem się szyjek zębów, rozchwianiem się zębów czy nawet w ostateczności ich utrata.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów polega na usunięciu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc (przestrzenie międzyzębowe, bruzdy) osadu oraz powierzchniowych przebarwień pochodzenia zewnętrznego tj.: palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino . Zabieg piaskowanie zębów przeprowadza się przy pomocy piaskarki stomatologicznej, która wytwarza strumień piasku stomatologicznego, wody i powietrza pod dużym ciśnieniem.
Co to jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczeniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajany przez tkanki twarde szkliwa. Fluor aplikowany jest w postaci pianek fluorowych o bardzo przyjemnych smakach.
Co to jest lakowanie?
Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lak szczelinowy to specjalny półpłynny, utwardzany światłem kompozyt, który zapływa do szczelin i bruzd powierzchni zęba, szczelnie je wypełniając. Obecność laku uniemożliwia zaleganie w bruzdach płytki nazębnej i bakterii, tym samym chroni przed rozwojem próchnicy. Uwalniane przez lak jony fluoru stanowią dodatkowy czynnik ochronny.