Zapalenie przyzębia, zwane inaczej paradontozą, jest chorobą infekcyjną tkanek przyzębia (w których skład wchodzą dziąsła, cement korzeniowy, okostna, ozębna, oraz kość wyrostka zębodołowego). W skrajnych przypadkach może to prowadzić do utraty zębów. Najbardziej narażone są osoby w wieku powyżej 40. roku życia, palacze oraz diabetycy. 

Jakie są przyczyny?

Do paradontozy może doprowadzić wiele czynników. Najczęstszym jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Rozmnażające się bakterie mogą prowadzić do wystąpienia podrażnień, a w rezultacie zapalenia przyzębia. Wady zgryzu, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne czy nagromadzenia kamienia nazębnego to pozostałe z przyczyn. Nadmierny stres i obniżona odporność również nie pozostają bez wpływu na stan przyzębia. 

Co powinno Cię zaniepokoić?

Wielu pacjentów bagatelizuje sygnały świadczące o istniejącej chorobie. Należą do nich wrażliwość na dotyk między zębami, nieprzyjemny gnilny zapach z ust, krwawienie z dziąseł pojawiające się samoistnie bądź w trakcie szczotkowania, nadwrażliwość na ciepło i zimno, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Bardziej widoczne objawy to obniżenie szyjek zębowych, poczucie, że korony stały się dłuższe, cofnięte dziąsła, zmiana pozycji zębów, wrażenie ich rozchwiania, a także pojawiająca się ropna wydzielina. Nie wolno ignorować żadnego z wymienionych sygnałów mogących alarmować o paradontozie. W wypadku pojawienia się chociaż jednego z nich warto umówić się na wizytę u stomatologa, aby skontrolować stan tkanek przyzębia. 

Jak leczyć zapalenie przyzębia?

Terapia periodontologiczna ma za zadanie pozbycie się stanu zapalnego i spłycenie kieszonek przyzębnych. Przebiega w trzech etapach. Pierwszy obejmuje profesjonalną higienizację przeprowadzoną przez stomatologa. Pacjent dostaje również zalecenia dotyczące poprawnego dbania o zęby. Kolejnym krokiem jest usunięcie złogów nazębnych znajdujących się pod dziąsłami i wypolerowanie powierzchni korzeni. Jeśli te nieinwazyjne czynności nie przynoszą pożądanego rezultatu, przeprowadza się niezbędne zabiegi chirurgiczne. Ostatnią fazą jest podtrzymywanie uzyskanego efektu podczas kontroli periodontologicznych oraz zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej przez pacjenta.

Leczenie zapalenia przyzębia

Czy da się zapobiegać paradontozie?

Aby uniknąć leczenia, warto podejmować stosowne kroki w kierunku profilaktyki. Obejmuje ona kilka czynności, które pozwalają na uniknięcie lub opóźnienie wystąpienia choroby. Najważniejszym krokiem jest regularne szczotkowanie. Pozwala zachować w czystości nie tylko zęby, ale i okolice przydziąsłowe, które są miejscem gromadzenia się płytki nazębnej. Jaką szczoteczkę wybrać, aby czyszczenie było efektywne? Najlepiej sprawdzi się szczoteczka z włosiem średniej twardości. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych jest równie ważne, podobnie jak płukanie jamy ustnej płynem do tego przeznaczonym. 

Bardzo ważnym czynnikiem pomagającym w utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej jest profesjonalna profilaktyka. Stomatolog może doradzić niezbędne rozwiązania mające na celu usunięcie kamienia nazębnego — skaling lub piaskowanie czy inne, takie jak fluoryzację lub polerowanie. 

Wszystkie wymienione zabiegi przeprowadzane są w naszym gabinecie przez doświadczonych lekarzy specjalistów. Istnieje także możliwość podjęcia leczenia służącego wyeliminowaniu paradontozy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu już dziś!