Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów higienizacyjnych, który pozwala szybko i skutecznie pozbyć się nawet najbardziej opornych przebarwień z powierzchni zębów. Oprócz znacznych korzyści estetycznych piaskowanie zębów pozwala również chronić jamę ustną przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Czym jest piaskowanie zębów i czy warto je przeprowadzić?

Spis treści: 

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe, osadu oraz przebarwień powstałych przez czynniki zewnętrzne, np. poprzez palenie tytoniu czy spożywanie kawy. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą piaskarki stomatologicznej, która wytwarza strumień piasku stomatologicznego, wody i powietrza pod wysokim ciśnieniem. Substancje wykorzystywane podczas tego zabiegu są skuteczne do usuwania trudnych przebarwień, jednak nie powodują tym samym uszkodzenia szkliwa. Warto również podkreślić, że piaskowanie zębów nie jest zabiegiem wybielającym szkliwo – pozwala jednak na odzyskanie naturalnej barwy zębów. Zabieg ten jest często łączony z zabiegiem wybielania zębów oraz skalingiem, choć może być również przeprowadzony oddzielnie.

profesjonalne oczyszczanie zębów

Dla kogo piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów, oprócz korzyści związanych z pięknym uśmiechem skutecznie walczy z chorobami jamy ustnej, takimi jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Z tego względu zabieg może zostać przeprowadzony u niemal każdej osoby. Warto jednak indywidualnie skonsultować to ze swoim dentystą. Zabieg piaskowania zębów jest szczególnie polecany osobom nałogowo palącym papierosy, pijącym duże ilości kawy, herbaty i czerwonego wina oraz pacjentom noszącym aparat ortodontyczny. 

Korzyści wynikające z zabiegu piaskowania zębów

Aby zauważyć trwałe efekty, po zabiegu piaskowania zębów zaleca się, aby zabieg był przeprowadzany dwa razy w roku. Natomiast już pierwszy zabieg niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych i estetycznych.

  • W okolicach płytki nazębnej gromadzą się liczne bakterie powodujące choroby jamy ustnej, niszczenie szkliwa oraz próchnicę. Piaskowanie zębów umożliwia usunięcie osadu nawet z najtrudniej dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy okolice dziąseł. Zabieg daje gwarancję dokładnego oczyszczenia uzębienia i działania zachowawczego przeciw próchnicy. 
  • Piaskowanie zębów pozwala na rozjaśnienie naszego uśmiechu. Dzięki twardym, lecz nieszkodliwym dla szkliwa i dziąseł substancjom zabieg ten może znacznie poprawić estetykę uzębienia, poprzez jego odświeżenie, wygładzenie i rozjaśnienie do naturalnej barwy zębów. Zabieg jest szczególnie widoczny w przypadku nałogowych palaczy oraz miłośników kawy i herbaty, rozjaśniając powstałe przez używki powierzchniowe przebarwienia. Regularne przeprowadzanie zabiegu piaskowania zębów pozwala na długie i bezpieczne naturalne wybielenie naszych zębów.
  • Piaskowanie zębów często bywa mylone z zabiegami wybielaniem zębów oraz skalingiem. Zabieg ten może być uzupełnieniem skalingu, czyli zabiegu polegającym na usunięciu kamienia nazębnego. W połączeniu ze sobą pozwalają na pełne oczyszczenie jamy ustnej, a także wzmocnienie zębów. W przypadku wybielania zębów zabieg piaskowania zwiększa skuteczność dalszych kroków. Niektórzy stomatolodzy zalecają po piaskowaniu zębów zabiegi fluoryzacji w celu wzmocnienia szkliwa.

Zabieg piaskowania zębów niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych oraz estetycznych. Szczególnie warto zdecydować się na ten zabieg w przypadku stałego narażenia na przebarwienia powierzchniowe.

W naszej ofercie zabieg piaskowania zębów, jak i skalingu oraz fluoryzacji mogą Państwo przeprowadzić w naszym gabinecie BioDent. Zapraszamy