Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, to tak naprawdę nasze trzecie zęby trzonowe, tuż po pierwszych jakimi są szóstki, oraz drugich – siódemkach. Nie każdy posiada zęby mądrości, co nie do końca jest wiadome dlaczego. Zazwyczaj pojawiają się w okresie od 18 do 25 roku życia, jednak są przypadki kiedy wyrzynają się nawet do 40 roku życia. Jednak czy po ich wyjściu, skazani jesteśmy na ich usuwanie?

Dlaczego ósemki tak szybko się psują?

Ósemki, jak sama nazwa wskazuje, to zęby, które jako ósme występują w naszej jamie ustnej, posiadamy ich dwie pary, jak wszystkich innych zębów. Przez dalekość ich położenia i trudność dostępu dla szczoteczki, są najbardziej narażone na próchnicę. Ich rola też nie jest najważniejsza, ponieważ ich udział w rozdrabnianiu pokarmu jest najmniejszy. Kiedyś uważano, że te zęby przynoszą więcej szkód niż dobrego, dlatego masowo zostawały usuwane z naszej jamy ustnej. Na szczęście, coraz więcej lekarzy specjalistów odchodzi od takich praktyk i zostawia je, aby mogły urosnąć.

Czy warto usunąć zęby mądrości?

Tak, jeśli są dla naszego zdrowia zagrożeniem, ponieważ w trakcie ich wzrostu, jak i po pojawieniu się, może nastąpić wiele szkód.
Po pierwsze może nastąpić zatrzymanie ósemki, co powoduje pojawienie się zaczerwienienia, a później skutkuje opuchlizną. Przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu, może powodować bóle szczęki lub głowy.

Po drugie, jak wcześniej zostało wspomniane, zęby te mogą szybko nabawić się próchnicy, która przemienia się w ból, a później w zapalenie miazgi zębowej. Nie dość, że ósemka może zostać zakażona, to próchnica może objąć również zęba sąsiadującego, czyli siódemkę.

Na szczęście, chirurgiczny zabieg usuwania zębów mądrości nie jest trudny i bardzo inwazyjny. Można to zrobić w gabinecie dentysty lub chirurga szczękowego. Zabieg usuwania trwa zazwyczaj do godziny, przy czym nie zaleca się wyrywania więcej niż dwóch ósemek na jednej wizycie, gdyż może być to problematyczne w późniejszym funkcjonowaniu. Po usunięciu ósemek, lekarz dentysta zakłada szwy, które pomogą goić się ranie. Dlatego w przeciągu tygodnia, dwóch należy udać się na kontrolę i zdjęcie szwów.

Profilaktyka po usunięciu zębów mądrości

Obrzęk, który pojawi się po usunięciu zęba powinniśmy przykładać okładami z lodu, aby zniwelować go. Przez pierwszych parę dni, należy spożywać miękkie pokarmy, aby nie n arazić szwów na pęknięcie. Zaleca się również picie dużej ilości wody. Jeżeli chodzi o szczotkowanie zębów, to w dniu zabiegu należy całkowicie je wykluczyć, natomiast w kolejnych dniach szczotkować zęby delikatnie, aby nie naruszyć ran.

Jeżeli w naszym życiu pojawi się problem z ósemkami, należy znaleźć dobrego specjalistę i zaufać mu, ponieważ bagatelizowanie dolegliwości związanych z zębami może powodować nieodwracalne konsekwencje.