Halitoza to stale utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust, wynikający najczęściej z zaniedbania higieny jamy ustnej. Może być również związany z poważnymi chorobami. Nieświeży oddech jest popularnym problemem dotykającym co czwartą osobę na świecie, z czego są to ludzie w każdym wieku. Niekomfortową dolegliwość odczuwa się nawet podczas oddychania czy mówienia, dlatego ludzie starają się ją zniwelować, wspomagając się odświeżaczami w spreju, pastylkami lub gumami do żucia.
Niestety ulga jest jedynie chwilowa. Nieprzyjemny zapach wyklucza z życia towarzyskiego i zawodowego oraz obniża poczucie własnej wartości, dlatego warto wcześnie zdiagnozować jego przyczynę i ją zlikwidować, aby móc cieszyć się świeżym oddechem.
Przyczyny halitozy
Przyczyn występowania Halitozy jest wiele. 90% problemów dotyczy zaniedbania higieny jamy ustnej. Najczęściej są to kwestie stomatologiczne związane z ignorowaniem próchnicy zębów, choroby dziąseł, kamienia i osadu nazębnego, grzybicy jamy ustnej, paradontozy lub nieusuniętych resztków pokarmowych. Na rozwój Halitozy wpływa również prowadzenie niezdrowego stylu życia, w którym nadużywane są używki tj. alkohol czy tytoń i leki np. paracetamol.
Przykry oddech może mieć również źródło w diecie bogatej w słodycze, czosnek, cebulę i kwaśne potrawy. Istotną przyczyną jest picie niewystarczającej ilości płynów. Rzadziej źródłem nieprzyjemnego oddechu są stany zapalne migdałków, oskrzeli lub jamy ustnej, które mogą być związane z poważnymi nowotworami układu pokarmowego.
Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust?
Większość przyczyn powstania Halitozy nawiązuje do zaniedbań higienicznych jamy ustnej, toteż wskazane jest szczególne zwrócenie uwagi na dotychczasowe szczotkowanie i płukanie zębów. Należy również zadbać o odpowiednie oczyszczanie języka, na którym znajdują się liczne bakterie, przyczyniające się do powstania nieświeżego oddechu. Szczotkowanie usuwa jedynie 25% zabrudzeń, toteż używanie specjalistycznych płukanek lub nici dentystycznych może poprawić stan uzębienia i przyczynić się do ogólnej poprawy higieny jamy ustnej. Poza tym konieczne jest zadbanie o zbilansowaną dietę i prowadzenie zdrowego trybu życia.
W tym celu powinno się wykluczyć wszelkie używki, zmniejszyć ilość spożywanych produktów o intensywnym zapachu oraz zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. W przypadku braku poprawy konieczna jest wizyta u stomatologa, pozwalająca ocenić stan uzębienia oraz wykryć powód nieświeżego oddechu. Natomiast jeżeli dentysta nie potrafi określić jednoznacznej przyczyny, wskazana jest wizyta u laryngologa, internisty lub dietetyka, którzy szczegółowo ocenią stan i zdiagnozują przyczynę, pozwalającą zwalczyć problem.
Specjalistyczne leczenie halitozy
W przypadku stwierdzenia przez laryngologa zapalenia migdałków związanych z zaleganiem czopów/kamieni migdałkowych, najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się kryptolizy. Zabieg polega na zamknięciu krypt migdałkowych, wykluczając całkowite ich wycięcie. Kryptoliza jest bezbolesna, trwa ok. 30 minut i przebiega na znieczuleniu. Wszystko wskazuję na to, że Halitoza jest najczęściej wyleczalną dolegliwością, jednak lepiej się jej wystrzegać dbając o właściwą higienę jamy ustnej.