Uśmiech jest ważną częścią relacji międzyludzkich. Kreuje wizerunek, sprawia, że dana osoba jest odbierana jako pozytywna, serdeczna, pogodna. Przyciąga innych, którzy lubią otaczać się szczęśliwymi ludźmi. Jest więc szansą na dobre zaprezentowanie siebie i nawiązanie nowych kontaktów.

Widząc uśmiech u kogoś sami mamy ochotę się uśmiechnąć. Jednak zdarza się, że utrudnieniem będzie w tym stan uzębienia i brak komfortu z tym związany. Na szczęście są sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Co to jest proteza natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa jest możliwością, którą zaleca się osobom, u których niezbędne okazało się usunięcie jednego lub kilku zębów, zwykle w odcinku przednim. To rozwiązanie jest stosowane zaraz po ekstrakcji, kiedy nadal działa znieczulenie. Protezy natychmiastowe wykonywane są jako protezy całkowite używane przez dłuższy czas, protezy czasowe (tymczasowe, przejściowe), czy protezy czasowe w częściowych brakach zębów, które zastąpione są później protezą stałą lub szkieletową.

Należy wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Na początku odbywa się szczegółowe badanie, lekarz pobiera wyciski szczęki. Ustalone zostają wygląd, kształt i kolor protezy, powinna jak najlepiej pasować do reszty uzębienia. W laboratorium technik odlewa model, wycina z niego potrzebne zęby i przygotowana zostaje proteza. Praca trafia następnie do gabinetu, zwykle po jednym lub dwóch dniach roboczych. Stomatolog dopasowuje protezę po usunięciu zębów.

Wykonana jest zwykle z akrylu, dzięki temu naturalnie wygląda i nie sprawia dyskomfortu podczas noszenia. Powinno się odpowiednio dbać o higienę protezy, używać specjalną szczoteczkę i preparaty przeznaczone do czyszczenia protez. Ważne są też regularne wizyty u stomatologa. Stosując się do tych zasad przez długi czas możliwe jest zadowolenie z dobrego wyglądu protezy.

Zalety protezy natychmiastowej

Proteza natychmiastowa ma wiele zalet. Jest to najszybszy sposób uzupełnienia braków. Pacjent dostaje ją zaraz po ekstrakcji zęba, zapewnia więc estetyczny wygląd bez konieczności długiego czekania. Proteza oddaje naturalny wygląd zębów, dzięki czemu polepsza komfort i pewność siebie jej posiadacza w kontaktach z ludźmi, w trakcie uśmiechania się. Jest to szczególnie ważne, gdy usunięte zostały przednie zęby, najbardziej widoczne.

Korzystnie wpływa na gojenie się rany po zabiegu, jest jak opatrunek chroniący przed wypłukaniem skrzepu. Dzięki temu możliwe jest szybsze gojenie, a ryzyko powikłań jest mniejsze i rana nie zostanie zanieczyszczona. Chroni również przed przedostawaniem się resztek pokarmu. Po założeniu protezy można normalnie jeść, nie ma też wpływu na mówienie.

Wady protezy natychmiastowej

Warto jest poznać zalety, ale też wady takiej protezy. Wśród nich można wymienić potrzebę wcześniejszych konsultacji i kontroli po założeniu. Dla niektórych jest to też potrzeba późniejszych korekt i wymóg podścielania. Proteza natychmiastowa nie będzie zalecanym rozwiązaniem w sytuacji potrzeby usunięcia większej ilości zębów. Wtedy są traktowane jako protezy tymczasowe.