Każdy z nas chciałby mieć zdrowy i biały uśmiech. Właściwa higiena jamy ustnej pozwala walczyć z próchnicą oraz chorobami przyzębia i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że nie samo szczotkowanie jest ważne. Równie istotną rolę w pielęgnacji zębów ma nitkowanie, o którym często zapominamy lub wręcz go unikamy.

Poprzez stosowanie nici dentystycznych usuwamy z przestrzeni międzyzębowych szkodliwe bakterie. Zalegające tam resztki pokarmów mogą być idealną pożywką dla bakterii, które uszkadzają szkliwo. W efekcie może dojść do próchnicy zębów. Jeśli osady te nie będą regularnie usuwane, mogą zamienić się w kamień nazębny, a jego obecność może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł i paradontozy. Dzięki nitkowaniu możemy uniknąć wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz ograniczyć wydawanie pieniędzy na leczenie zębów.

Jakie nici wybrać?

W drogeriach, aptekach, a nawet dużych supermarketach możemy znaleźć różne rodzaje nici dentystycznych. Różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane oraz grubością. Najlepszym sposobem na dopasowanie nici dentystycznej do swoich potrzeb jest wypróbowanie kilku różnych rodzajów. Najważniejszą cechą dobrze dobranej nici dentystycznej jest to czy z łatwością możemy dotrzeć nią między zęby tak, aby operowanie nią tam było swobodne i nie sprawiało nieprzyjemności.

Najczęściej spotykanymi rodzajami są nici z nylonu niewoskowane oraz woskowane, a także takie z fluorem, o smaku miętowym, antybakteryjne lub o właściwościach wybielających. Nici woskowane są najczęściej wybierane, ponieważ są cieńsze i łatwiej przesuwa się je między zębami. W przypadku krwawienia dziąseł warto skorzystać z cienkich i delikatnych nici, aby nie podrażniać ich bardziej. Z kolei nici niewoskowane są zazwyczaj grubsze. Mogą być skuteczne u osób z szerszymi szczelinami między zębami. W przypadku nici wybielających są one przydatne podczas usuwania delikatnych przebarwień. Warto jednak pamiętać, że nie równa się to z zabiegami wybielania zębów i takie efektu na pewno nie uzyskamy.

Na rynku dostępne są również taśmy dentystyczne. Różnią się one od nici głównie kształtem i grubością. Są one grubsze i bardziej płaskie oraz przydatne podczas nauki nitkowania zębów, ponieważ są łatwiejsze w trzymaniu i użytkowaniu.

Kolejnym przykładem są niciowykałaczki, które stanowią idealne rozwiązanie dla dzieci, osób starszych lub takich o ograniczonej zręczności. Na plastikową rączkę jest naciągnięta nitka, którą bez problemu możemy wsunąć między zęby i oczyścić te przestrzenie z zalegających resztek jedzenia i osadów. Ich mały rozmiar pozwala na łatwe przechowywanie, co jest szczególne przydatne, chociażby podczas podróży.

Jak najlepiej nitkować zęby?

Nitkowanie zębów powinno być regularnym zabiegiem higienicznym tak jak szczotkowanie zębów. Najlepiej będzie jeśli będziemy je wykonywać codziennie. Czynność tą należy zawsze wykonywać czystymi rękoma, ponieważ minimalizujemy ryzyko przeniesienia do jamy ustnej bakterii ze skóry. Do nitkowania najlepiej oderwać około 40 cm nici i owinąć ją wokół palców, tak aby między nimi pozostało około 2-3 cm nitki. Kolejn ym krokiem jest wsunięcie nitki między zęby i przesuwanie jej w górę i w dół. Powinno się robić to zarówno po powierzchni zęba, jak i pod linią dziąseł. W taki sposób należy wyczyścić każdy ząb i przestrzenie między nimi.

Podsumowanie

Nitkowanie jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny zębów i powinno być wykonywane z precyzją i dokładnością. W sklepach mamy dostępnych wiele rodzajów nici do wyboru, więc każdy może znaleźć taką, która najlepiej będzie odpowiadała jego preferencjom. Czynność ta wymaga wypracowania nawyków, które nie pozwolą nam zapomnieć o codziennym nitkowaniu. Warto jednak pamiętać, że jest ono warte poświęconego na to czasu.