Wady zgryzu to przypadłości, które powstają z różnych powodów, czasem są wynikiem uwarunkowań genetycznych. Tego typu zaburzenia wymagają leczenia ortodontycznego, które trwa od dwunastu do osiemnastu miesięcy. Warto jednak pamiętać, że czas noszenia aparatu na zęby jest kwestią bardzo indywidualną, która zależy od wielu czynników. 

Na czym polega leczenie ortodontyczne? 

Leczenie ortodontyczne używane jest w przypadkach, nieprawidłowego ułożenia zębów w jamie ustnej. Tego typu leczenie jest dostępne zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Niestety u pacjentów, którzy decydują się na apart ortodontyczny w starszym wieku, cały proces staje się dużo dłuższy i bardziej skomplikowany niż u młodszych pacjentów. Leczenie ortodontyczne może się zacząć w momencie, kiedy u pacjenta nie ma żadnych nieprawidłowości takich jak niewyleczone zęby, zapalenie dziąseł lub przyzębia.

Cały proces jest dość długi, gdyż leczenie przy użyciu tej metody może trwać ponad 2 lata i składa się on z 6 etapów. 

Etap pierwszy leczenia — konsultacja 

Leczenie ortodontyczne należy zacząć od konsultacji. Bardzo często pacjenci udają się do ortodonty, za sugestią lekarza stomatologa, pediatry czy nawet logopedy lub z powodu dyskomfortu spowodowanego wadą zgryzu. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym lekarz przeprowadza wywiad, aby poznać historię problemu, przyczynę wady zgryzu, oraz nawyki, które szkodzą pacjentowi i które należy usunąć. Ważnym elementem wizyty jest również badanie jamy ustnej, badanie wewnątrzustne i ocena zgryzu.  Lekarz wykonuje tutaj zdjęcia zębów oraz gipsowy model diagnostyczny. 

Etap drugi i trzeci — plan leczenia i założenie aparatu

Parę dni po dostarczeniu przez pacjenta wszystkich potrzebnych wyników badań, lekarz przedstawia mu problem oraz proponuje leczenie. Tutaj dochodzi do wyboru aparatu, który dostosowany jest do schorzenia oraz finansowych możliwości pacjenta. Na trzeciej wizycie następuje najczęściej nałożenie aparatu ortodontycznego. Czasami zdarza się, że etap ten jest poprzedzony separacją, czyli wprowadzeniem pomiędzy zęby boczne gumek, po to, aby ściśnięte zęby rozsunęły się. Etap trzeci jest najdroższą fazą całego leczenia. Ceny aparatów wynoszą od 450 zł do 2600 zł.

kontrola aparatu ortodontycznego

Wizyty kontrolne, zdjęcie aparatu i utrwalenie leczenia — czyli etap czwarty, piąty i szósty

Po nałożeniu aparatu ortodontycznego należy z lekarzem ustalić terminy wizyt kontrolnych. Odstęp między kontrolami jest uzależniony od etapu leczenia — jednak najczęściej wizyty kontrolne dla pacjentów z aparatem stałym odbywają się co 4,6 albo 8 tygodni, a dla osób, które mają apart ruchomy co 8-10 tygodni.  Podczas tej wizyty ortodonta wymienia łuki w zamkach oraz gumki, może wykonać również profesjonalne czyszczenie zębów lub fluoryzacje. 

Po odpowiednio długim procesie korygowania zębów następuje zdjęcie aparatu. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończy się leczenie ortodontyczne. Osoby, które nosiły stały aparat muszą nosić jeszcze retainer lub płytkę retencyjną, która utrwala efekty. 

Jeśli mają Państwo jakieś pytania w sprawie leczenia ortodontycznego, to zapraszamy do kontaktu i skorzystania z konsultacji z naszym ortodontą!