Przebarwianie się zębów

Zęby żółkną powoli i łatwo to przeoczyć. Warto jednak zwrócić uwagę na swój styl życia i dietę, ponieważ dzięki temu możemy w odpowiedni sposób zapobiec nadmiernemu przebarwieniu się zębów. Każdy spożywany przez nas produkt posiada naturalne lub sztuczne barwniki, które mogą osiadać na zębach. Najczęściej spotykanymi przyczynami są: starzenie się, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty, niedostateczna higiena jamy ustnej, zażywanie niektórych leków, walka z chorobą, genetyka oraz dieta bogata w pokarmy, które wpływają na kolor zębów.

Główne przyczyny przebarwień

Jeśli nasze zęby żółkną, może to wynikać ze starzenia się. Wraz z upływem czasu i dojrzewaniem, szkliwo, czyli biała warstwa ochraniająca nasze zęby, traci kolor przez zużywanie się zębów.

Kolejnym powodem żółknięcia zębów jest palenie tytoniu. Substancje smoliste i toksyczne zawarte w papierosach lub innych produktach tytoniowych osiadają na zębach i pozostawiają przebarwienia na nich, a przy dziąsłach pojawia się często brązowy nalot. Warto wiedzieć, że substancje te często nie powodują przebarwień samego szkliwa. Często dostają się także do wypełnienia zębów, a to jest trudniejsze do usunięcia. Wybielanie zębów u nałogowych palaczy jednak nie ma zbytniego sensu, ponieważ jeśli nie zrezygnuje z palenia, efekt będzie trwał bardzo krótko.

Niektóre leki, takie jak antybiotyki (np. tetracyklina, która używana jest przy leczeniu trądziku) mogą powodować żółknięcie zębów u dzieci. Jeśli taka sytuacja pojawia się u dorosłych, warto zwrócić uwagę czy zażywane są leki na ciśnienie, antydepresyjne lub antyhistaminowe, ponieważ niektóre ich rodzaje mogą powodować przebarwienia na zębach. Należy sprawdzić, czy przyjmowane leki mają takie skutki uboczne lub porozmawiać o tym z lekarzem.

Co więcej, istnieje możliwość, że zęby przebarwiają się w związku z chorobą. Niektóre z nich mają negatywny wpływ na szkliwo. Do chorób, które mogą wpłynąć na kolor naszych zębów, możemy zaliczyć między innymi niedoczynność tarczycy, fluorozę czy porfirię. Co więcej, czasami leczenie stosowane podczas walki z chorobą, np. chemioterapia lub naświetlanie może również niekorzystnie wpływać na zęby. W takiej sytuacji jednak zęby zmieniają kolor na brązowy, nie na żółty.

Warto jednak pamiętać, że genetyka również ma wpływ na nasze zęby. Bardziej żółty odcień szkliwa może być po prostu odziedziczony po przodkach.

Wpływ diety i higieny na żółknięcie zębów

Regularne picie dużych ilości kawy i herbaty również wpływa na kolor naszych zębów. W przypadku herbaty najwięcej przebarwień pozostawia jej czerwona odmiana. Natomiast, jeśli chodzi o kawę, możemy zmniejszyć ryzyko osadzania się jej związków poprzez dodanie do niej mleka.

Warto również zwrócić uwagę na swoją dietę. Czerwone wino, buraki, curry i owoce jagodowe (np. truskawki, jeżyny czy wiśnie) mogą powodować przebarwienia na zębach. Warto ograniczyć także ilość spożywanych słodyczy (zwłaszcza żelków, cukierków i gum) oraz napojów gazowanych.

Co więcej, brak regularnego szczotkowania i nitkowania jamy ustnej lub niedokładność podczas tych czynności może powodować powstawanie kamienia nazębnego i niecałkowitego usunięcia płytki nazębnej. Takie sytuacje mogą powodować przyspieszenie żółknięcia zębów. Warto również pamiętać o regularnych wizytach profilaktycznych w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim można na wczesnym etapie wykryć zachodzące zmiany i zatrzymać cały proces żółknięcia.