Rodzice często bagatelizują temat dbania o zęby mleczne, ponieważ wychodzą z założenia, że w nastoletnim wieku one i tak wypadną. Jest to myślenie złudne i mogące mieć konsekwencje w poważnych problemach stomatologicznych. Brak higieny jamy ustnej w młodym wieku może bowiem prowadzić do próchnicy, zapalenia ozębnej, chorób dziąseł i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Warto pamiętać, że zęby mleczne nie wypadają na raz, a przez okres od 5 do 7 lat, co oznacza, że dziecko będzie miało w tym samym czasie zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Chore mleczaki będą, więc miały kontakt z dopiero co wyrzniętymi zębami stałymi, co może spowodować przeniesienie się bakterii na zdrowe zęby. Co więcej, mleczaki, które wypadną przedwcześnie, często powodują wady zgryzu i co wiąże się z koniecznością późniejszego leczenia ortodontycznego. Ważne jest więc, aby dowiedzieć się, jak dbać o poprawną higienę zębów u dzieci i wprowadzać dobre nawyki od najmłodszych lat.

Jak podejść do higieny zębów u dzieci?

Kiedy dziecku wyrzną się pierwsze zęby mleczne, powinno się zakupić mu miękką szczoteczkę, za pomocą której będzie mogło dwa razy dziennie, rano i wieczorem, usuwać resztki pokarmu z jamy ustnej. Ważne, aby wybrać szczoteczkę przeznaczoną dla dzieci, ponieważ w młodym wieku dziąsła są dużo delikatniejsze niż u dorosłych, więc normalna szczoteczka mogłaby je podrażnić. Najlepiej, aby pasta, którą dziecko będzie szczotkować zęby, zawierała fluor, który to jest kluczowy w profilaktyce próchnicy i remineralizacji szkła.

Jak szczotkować zęby mleczne?

Trzeba pamiętać, że zęby mleczne wymagają nieco innego podejścia, niż zęby stałe, dlatego więc powinno się nauczyć dzieci odpowiedniej techniki szczotkowania. Jedną z najpopularniejszych metod jest technika Fonesa, tak zwana okrężna. Polega ona na wykonywaniu okrężnych ruchów, na powierzchniach wargowych i policzkowych, przy prostopadłym do długiej osi zębów, ustawieniu szczoteczki. Taka metoda minimalizuje ryzyko starcia szkliwa i uszkodzenia dziąseł, co więcej jest dość prosta.

jak dbać o zęby dziecka

Warto przy tym pamiętać, że najlepszą metodą, aby zachęcić dziecko do mycia zębów, jest dawanie dobrego przykładu, dlatego dobrze jest wprowadzić wspólne, poranne i wieczorne mycie zębów.

Co poza szczotkowaniem?

Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy jednak, do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wraz z pojawieniem się pierwszego zęba, lub nawet wcześniej, powinno się odbyć pierwszą, kontrolną wizytę u stomatologa. Dentysta sprawdzi, czy zęby dobrze się rozwijają, pomoże dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji zębów i jamy ustnej, a także, w razie potrzeby, wypisze receptę na żel, na bolesne ząbkowanie.

Ważne jest też, aby nauczyć dziecko używać nici dentystycznych, pomogą one bowiem w usunięciu pokarmu, zgromadzonego w trudno dostępnych miejscach. Nitkowanie po każdym posiłku powinno zapobiec namnażaniu się próchnicy, dla której idealną pożywką są właśnie resztki jedzenia.

Wiedza o tym, jak dbać o poprawną higienę zębów u dzieci może zaoszczędzić wiele czasu, zdrowia i pieniędzy! Nie należy bagatelizować higieny zębów mlecznych!

Na pierwszą wizytę, jak i po więcej rad, związanych z prawidłową higieną jamy ustnej, zapraszamy do naszego gabinetu!