Leczenie implantologiczne jest jedną z najpopularniejszych, najtrwalszych i najbardziej estetycznych metod przywracania pięknego uśmiechu pacjentom ze znacznymi ubytkami. Jednak aby implant został prawidłowo przyjęty przez organizm, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Równocześnie pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość, aby cały proces gojenia się i integracji implantu z kością przebiegł bez żadnych powikłań. Jak długo może trwać ten proces i od czego zależy długość jego trwania?

Spis treści: 

Proces usunięcia zęba pod implant

Jeżeli decyzja o założeniu implantu zapadła jeszcze przed ostatecznym wyrwaniem zęba, pełny proces leczenia się wydłuży. Ekstrakcja zęba wiąże się z utworzeniem rany w zębodole, dlatego też, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego bądź ryzyka nieprzyjęcia się implantu, należy poczekać na pełne wygojenie się miejsca wyrwania zęba. Proces regeneracji dziąsła i powstania nowej tkanki kostnej zajmuje zazwyczaj między 3 a 12 miesięcy. Szybkość gojenia się zębodołu zależy od stosowania się do wskazań zaleconych przez lekarza oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Po tym okresie czasu można przejść do dalszych etapów leczenia implantologicznego.

Faza gojenia się miejsca wstawienia implantu

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu należy poczekać na dalsze kroki oraz szczególnie uważać na ranę powstałą podczas zabiegu. Jest to inwazyjny zabieg, po którym tkanki w jamie ustnej muszą dobrze się zagoić, aby przejść do kolejnego etapu – integracji implantu z kością. Organizm zaczyna reagować na uraz i zaczyna proces regeneracji tkanek. W większości przypadków szwy w miejscu dziąsła można usunąć po 7-10 dniach, natomiast na pełne zagojenie się rany należy poczekać od 10 do 14 dni. 

Osteointegracja, czyli klucz do sukcesu

Implant stomatologiczny jako ciało obce potrzebuje czasu, aby w pełni zintegrować się z kością i dać podwaliny pod dalsze kroki, takie jak osadzenie na implancie wybranej protetyki. Proces integracji implantu z kością, który zaczyna się po około 3-6 tygodniach od wszczepienia implantu nazywamy osteointegracją. Wtedy też kość stopniowo zaczyna osadzać się na powierzchni implantu, gwarantując trwałe połączenie ze szczęką lub żuchwą.

proces gojenia sie implantu

Osteointegracja trwa około pół roku – nieco szybciej zachodzi ona w przypadku żuchwy, niż w przypadku szczęki. Na czas integracji z kością lekarz wykonuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Po tym czasie miejsce implantu staje się solidną podstawą do umieszczenia na niej rekonstrukcji protetycznej. Należy przy tym podkreślić, że nieprzyjęcie się implantu (a zatem traktowanie go przez organizm jako ciało obce i przeciwnik do zwalczenia) jest stanowczym przeciwwskazaniem do podjęcia dalszych kroków w procesie implantologicznym.

Śruby gojące jako ostatni etap integracji

Po prawidłowo zakończonym procesie integracji z kością lekarz odsłania implant i zakłada śrubę gojącą, dopasowaną do ukształtowania dziąsła. Wtedy też mocowane są specjalne łączniki, które umożliwiają umiejscowienie na nich protezy, korony lub mostu. Proces ten trwa około 3-4 tygodnie – po tym czasie, o ile nie wystąpiły żadne komplikacje, a ząb został przyjęty przez organizm lekarz może nałożyć trwałą protetykę.

Leczenie implantologiczne jest procesem długotrwałym. Zazwyczaj cała procedura trwa od 3 do 6 miesięcy, natomiast w niektórych przypadkach może ona przedłużyć się nawet do roku. Jest wiele czynników, które mogą skrócić, jak i wydłużyć osteointegrację. Przede wszystkim należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza, takich jak zaniechanie wysiłku fizycznego (szczególnie przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu zabiegu), czy kategorycznie zaprzestać palenia papierosów. Po długotrwałym, aczkolwiek udanym zabiegu możemy cieszyć się pięknym i trwałym uśmiechem, który w przypadku szczególnej dbałości i pielęgnacji może z nami zostać nawet do końca życia.

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć usługi z zakresu stomatologii zachowawczej oraz zabiegi z zastosowaniem implantów!