Nieprzyjemny zapach z ust to zmora wielu ludzi. Wpływa on na pewność siebie oraz utrudnia kontakt z drugim człowiekiem. Często zastanawiamy się, z czego bierze się ten problem. Myślimy nad tym, co zjedliśmy lub czy umyliśmy zęby przed wyjściem. Nieprzyjemny oddech to nie tylko kwestia odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale również stanu uzębienia czy niedawno przebytej choroby. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, często sięgamy po gumę do żucia, która nie zawsze działa. Jak można pozbyć się trwale przykrego zapachu z ust?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust?

Główną przyczyną przykrego zapachu są lotne związki siarki. Są one produkowane przez bakterie, które razem z resztkami jedzenia dostają się do naszej jamy ustnej. Warunki w ustach sprzyjają rozmnażaniu się drobnoustrojów, które osadzają się za językiem, czyli w miejscu ciężko dostępnym dla szczoteczek. Nieprzyjemny oddech może być również spowodowany przeziębieniem, ubytkami w zębach lub różnymi rodzajami zapaleń, występującymi w jamie ustnej. To, co jemy, również wpływa na zapach z ust. Produkty o silnym aromacie takie jak cebula czy czosnek będą wpływały na oddech. Jednak najczęstszą przyczyną tego problemu jest choroba zwana halitozą, która przejawia się trwałym i nieprzyjemnym zapachem z ust.

< h3 style="text-align: justify;">Co zrobić, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust to duży dyskomfort, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, dzięki, którym możemy pozbyć się problemu.

Porządnie myj język oraz zęby

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowy sposób na pozbycie się przykrego zapachu z ust. Ważne jest, aby robić to porządnie i regularnie, najlepiej po każdym posiłku. Mycie języka, o którym często zapominamy, to kluczowy element dbania o higienę jamy ustnej. To na nim znajdują się liczne bakterie, które mogą powodować problem nieprzyjemnego zapachu z ust. Warto używać nici dentystycznych lub specjalnych płynów do płukania, które usuną wszelkie zabrudzenia.

Uwierz w działanie natury

Domowymi i zalecanymi metodami, które są w stanie zmniejszyć nieprzyjemny zapach, jest picie zielonej herbaty, która hamuje rozmnażanie się bakterii w jamie ustnej. Płukanki z szałwii lub rumianku również mogą zmniejszyć twój dyskomfort.

Odstaw używki oraz produkty o intensywnym aromacie

Tytoń oraz produkty wydzielające mocne zapachy takie jak czosnek czy cebula, mogą powodować nieprzyjemny oddech. Warto zrezygnować z ich używania i zaobserwować czy przynosi to jakąś poprawę. Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów powinno zadziałać na Twoją korzyść.

Niestety, jeśli żadna z powyższych metod nie przyniesie rezultatów, warto udać się do dentysty na przegląd uzębienia. Jeśli lekarz nie wykryje żadnych ubytków, to zaleca się konsultację u laryngologa lub dietetyka.

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na przegląd jamy ustnej, spowodowany nieprzyjemnym zapachem, to nie krępuj się i dzwoń do nas – pomożemy Ci z Twoim problemem!