Dziecko często skarży się na ból zęba lub całej jamy ustnej, w tym podczas jedzenia i picia? Dobrze jest sprawdzić, czy objawy te nie są spowodowane próchnicą. Z tą dolegliwością pojawiającą się u najmłodszych boryka się wielu rodziców, jednak stosując odpowiednie środki zapobiegawcze istnieje duża szansa na zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia.

Co jest źródłem próchnicy?

Najpowszechniejszym powodem próchnicy jest niewystarczająca higiena. Dolegliwość ta pojawia się bowiem w momencie, w którym bakterie naturalnie obecne w jamie ustnej gromadzą się wokół zębów lub przestrzeni międzyzębowych i powodują uszkodzenia szkliwa. Choroba ta jest wywoływana przez nadmiar cukrów i skrobi, które są spożywane i pozostają na zębach. Bakterie żywią się tymi cukrami i tworzą kwas uszkadzający szkliwo. Im dłużej pozostaje on na zębach, tym większe są szanse na wystąpienie próchnicy.

Objawy próchnicy u dzieci – co należy wiedzieć

Objawy próchnicy u dzieci mogą być bardzo różne i zależą od zaawansowania infekcji. Oprócz uszkodzenia uzębienia obejmują one również podwyższoną wrażliwość zębów na zimno i gorąco, bezpośredni ból zębów, a nawet ból gardła. Ponadto gołym okiem mogą być widoczne zmiany w strukturze zęba.

U dzieci w wieku 4-8 lat najczęstszym objawem próchnicy są ciemnobrązowe plamy na powierzchni zęba. Wyglądem przypominają one osłonę orzecha lub popękaną skorupę jajka. Plamy te są oznaką, że bakterie próchnicowe zaczynają atakować ząb i mogą znacznie go uszkodzić, jeśli nie zostanie podjęte natychmiastowe leczenie.

U starszych dzieci objawy próchnicy są często mylone z innymi przyczynami bólu zęba. Ból spowodowany próchnicą może się nasilać w nocy lub po szczotkowaniu. Występują także zmiany koloru zębów: pojawiają się białe lub szarawe przebarwienia na ich powierzchni.

Jak rodzic może temu zapobiec?

Ważne jest, by już od pierwszych dni życia dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Maluchy powinny szczotkować zęby dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, a rodzice – pomagać im w tym przez pierwsze kilka lat życia. Poza tym ważne jest, aby unikać słodyczy oraz używać nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Należy również zaopatrzyć się w szczoteczkę o miękkim włosiu oraz dobrej jakości pastę do zębów. Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej dla dzieci to te, które mają odpowiedni poziom fluoru i są przeznaczone dla określonego wieku.

Rodzice powinni również zachęcać swoje pociechy do regularnych wizyt u stomatologa. Takie kontrole pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy.

sposoby na radzenie sobie z próchnicą u dzieci

Rodzic, wybierając dentystę, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników. Odpowiedni specjalista będzie mógł nawiązać kontakt z dzieckiem poprzez tworzenie pozytywnego i przyjaznego środowiska w gabinecie dentystycznym. Może używać subtelnych technik, takich jak ciepłe powitanie, aby pomóc dziecku poczuć się komfortowo. Ważne jest, aby taki dentysta był cierpliwy i wykazywał zrozumienie dla wszelkiego rodzaju lęku, które często towarzyszy dziecku podczas wizyty stomatologicznej. Dentysta dla dzieci powinien również używać języka, który jest łatwy do zrozumienia dla młodej osoby. Ponadto powinien dostarczyć dzieciom i ich rodzicom wszelkich niezbędnych informacji na temat zachowania zdrowych nawyków higieny jamy ustnej, aby zapobiec problemom zdrowotnym związanym z uzębieniem w przyszłości.

Wiemy, jak ważnym jest dla Ciebie uśmiech i zdrowie Twojego dziecka, dlatego zapisz je do naszego gabinetu stomatologicznego. Naszym priorytetem jest jak najlepsza opieka stomatologiczna każdego pacjenta – przekonaj się sam!