Implanty stomatologiczne to aktualnie najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na piękny uśmiech, nawet dla pacjentów ze znacznymi ubytkami w jamie ustnej. Warto dodać, że ubytki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny – mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Implanty wymagają szczególnej pielęgnacji i dbałości, aby zachować jego właściwości na długie lata.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implant stomatologiczny ma za zadanie zastąpić korzeń zęba w miejscu ubytku w jamie ustnej. Jest to niewielkich rozmiarów śrubka o średnicy 3-4 mm i długości między 7 a 21 mm, która pozwala na dalsze kroki – uzupełnienie protetyczne koroną lub mostem, które są stałe i nie wymagają wyciągania podczas higieny jamy ustnej. Najlepiej tolerowane przez organizm materiały, których używa się w implantologii to tytan, cyrkonia i tlenek glinu. W ten sposób implant nie jest postrzegany jako “ciało obce”, a materiał wykonania sprawia, że implanty mogą bez szwanku wytrzymać ponad 15 lat (a nawet dożywotnio!), o ile pacjent będzie prawidłowo o nie dbał.

implanty stomatologiczne i ich pielegnacja
pielegnacja implantow stomatologiczn

Jak dbać o implanty bezpośrednio po zabiegu?

Czas “przyjęcia się” implantów w jamie ustnej oraz jego czas gojenia wynosi między 3 a 6 miesięcy. W tym czasie należy szczególnie o nie dbać, aby nie doprowadzić do powstania stanu zapalnego w miejscu wszczepienia.

Zaniedbanie odpowiedniej higieny może prowadzić do utraty nowo wszczepionego implantu. Jak zatem o niego dbać bezpośrednio po zabiegu?

  • Nie wolno jeść ani pić do czasu ustąpienia znieczulenia.
  • Należy aplikować na twarz okład z lodu.
  • Gdy znieczulenie ustąpi, należy płukać letnią wodą jamę ustną po każdym posiłku (przez pierwsze tygodnie wskazane jest spożywanie płynnych i półpłynnych pokarmów oraz zrezygnowanie z gorących płynów i posiłków). Jamę ustną należy również płukać specjalną płukanką antybakteryjną.
  • Należy zaniechać picia alkoholu, palenia papierosów oraz korzystania z sauny i solarium, aby nie doprowadzić do powstania stanu zapalnego.
  • W pierwszych tygodniach szczególnie ważne jest, by ograniczyć mówienie, uprawianie sportu i ogólny wysiłek fizyczny.
  • W trakcie mycia zębów należy omijać miejsce, w którym został wszczepiony implant. Po paru tygodniach od zabiegu miejsce to należy czyścić za pomocą szczoteczki ze szczególnie miękkim włosiem.
  • Przez 6 tygodni po zdjęciu szwów należy być szczególnie ostrożnym podczas oczyszczania miejsca implantacji, aby implant prawidłowo zrósł się z kością. Równocześnie nie wolno dotykać palcami i językiem miejsca wszczepienia implantu.

Jak dbać o implanty po okresie gojenia?

implanty stomatologiczne i ich pielegnacja

Prawdą jest, że implanty są odporne na próchnicę oraz wszelkie bakterie. Z tego powodu wiele osób zaniecha pielęgnacji sztucznego zęba. Takie przeświadczenie prowadzi w wielu przypadkach do komplikacji po wszczepie, a nawet do utraty implantu. Z tego względu należy dbać o nowy ząb tak samo, jak wcześniej. Warto pamiętać o systematycznym myciu jamy ustnej przynajmniej dwa razy dziennie, przepłukaniu jamy ustnej płynem antyseptycznym, używaniu nici dentystycznych do czyszczenia szczelin między zębami oraz systematycznie dokonywać skalingu w gabinetach dentystycznych. Zabieg ten mogą Państwo dokonać w gabinecie BioDent.

Implanty stomatologiczne mogą służyć nawet do końca życia, o ile będziemy o nie dbać w sposób regularny i dokładny. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja określona przez stomatologa, jak i regularne wizyty kontrolne, nawet po całkowitym zagojeniu się rany. 

Sprawdź naszą ofertę implantów stomatologicznych!