Nie ulega wątpliwości, że dbanie o prawidłowy stan jamy ustnej jest niezbędne, aby zachować zdrowie. Bardzo istotna jest profilaktyka, która pozwala zapobiegać rozwojowi wielu chorób. Regularny przegląd dentystyczny może uchronić przed bólem i koniecznością leczenia. Kiedy powinno się podjąć decyzję o wizycie u stomatologa? 

Złote zasady

Jak wiadomo już nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć gorszego scenariusza, warto pamiętać o kontroli dwa razy w roku, najlepiej w odstępie sześciu miesięcy. Dzieciom i młodzieży zalecane są nieco częstsze wizyty. Niestety, wiele osób zgłasza się zbyt późno, kiedy zmiany chorobowe są już posunięte na tyle, że trzeba zdecydować się na reperację uzębienia. Wystarczy pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologa, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. W przypadku pojawienia się nagłego bólu w obrębie jamy ustnej nie należy czekać do wyznaczonej wizyty kontrolnej, trzeba umówić się jak najszybciej, aby lekarz mógł zdiagnozować zaistniały problem. Kobiety ciężarne również powinny pamiętać o przeglądzie dentystycznym, najlepiej, aby odbywał się raz w każdym trymestrze ciąży.

Jak to wygląda przegląd?

Standardowa kontrola nie trwa długo — zajmuje od dziesięciu do dwudziestu minut. Podczas wizyty lekarz sprawdza stan uzębienia, szkliwa, dziąseł, płytki nazębnej i kamienia. Mogą również zostać wychwycone zmiany próchnicowe, jeśli takowe istnieją. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG), które jest badaniem szybkim i zupełnie bezbolesnym. Należy lekarzowi powiedzieć o wszelkich zmianach i dolegliwościach, które obejmują np. dyskomfort odczuwany podczas spożywania zimnych czy gorących napojów, krwawienie z dziąseł, czy ból zęba mimo braku widocznych ubytków. Można również zapytać o odpowiednią szczoteczkę, płyn do płukania ewentualnie konieczność piaskowania czy fluoryzacji.

Dlaczego jest to tak ważne?

Regularne wizyty u dentysty pomagają wykluczyć ryzyko rozwoju chorób. Najczęstszym przypadkiem jest próchnica, która dość szybko infekuje kolejne zęby i może doprowadzić do powikłań w obrębie całego organizmu. Mniej poważnym problemem jest tworzący się kamień nazębny, który usuwany jest podczas skalingu. Wszystkie zabiegi mają na celu poprawę komfortu pacjenta. Zachowanie zdrowego stanu jamy ustnej wpływa korzystnie nie tylko na kondycję organizmu, ale i poprawia samopoczucie. Nie trzeba się obawiać przeglądu, całość przebiega bezboleśnie, sprawnie i w przyjemnej atmosferze. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju zabiegi wykonywane są dopiero po wcześniejszych ustaleniach, często dopiero na kolejnej wizycie.

Kontrola stomatologiczna

Podczas przerwy…

Jak efektywnie zadbać o zęby między przeglądami? Nie można zapomnieć o szczotkowaniu dwa razy dziennie, nitkowaniu i płukaniu płynem do tego przeznaczonym. Te podstawowe czynności zajmują nie więcej niż dziesięć minut, a mogą uchronić przed niechcianymi zmianami. Warto również rozważyć piaskowanie, fluoryzację lub skaling, które w znaczący sposób zwiększają estetykę uśmiechu. Przegląd dentystyczny to dobra okazja, aby porozmawiać o tym ze stomatologiem.  Wszystkie wymienione zabiegi wykonywane są w naszym gabinecie przez doświadczonych stomatologów. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą dostępną na naszej stronie internetowej i zapisanie się na przegląd dentystyczny już dziś!