Korony i mosty zębowe to jedna z częściej proponowanych przez lekarzy metod mających na celu naprawę znacznych ubytków w jamie ustnej. Pacjent powinien się na nie zdecydować w przypadku znacznego zniszczenia zęba przez ubytki próchnicowe, zwłaszcza w zębach trzonowych po leczeniu kanałowym .

Czym są korony zębowe?

Korony na zęba są „nakładkami” okalającymi w całości leczony ząb i są wykonane z zależności od sytuacji z metalu pokrytego porcelaną, cyrkonu lub kompozytu.

Funkcją koron zębowych jest ochrona i wzmocnienie uszkodzonych lub nieestetycznych zębów. Korony wyglądają i zachowują się bardzo naturalnie i funkcjonują jak naturane zęby, zapewniając pacjentom doskonały komfort użytkowania. Korony na zęba mocowane są na stałe, nie wymagają wyciągania, nie ma możliwości że wypadną, dlatego są zdecydowanie lepszym wyborem niż przyklejane protezy ruchome.

Korona zębowa jest zakładana również w przypadku zębów z wrodzonymi wadami takimi jak: ubytki w szkliwie lub w przypadku, gdy ząb naturalny jest nadmiernie starty. Korony i mosty zębowe są najczęstszym uzupełnieniem protetycznym pozwalającym uzupełnić braki zębowe, również w przypadku odbudowy na implantach.

korony zębowe kraków (2)

Jak mocuje się korony zębowe?

Założenie korony zębowej wymaga uprzedniego spiłowania zęba naturalnego, na który następnie mocowana jest korona. Na wizycie lekarz dokładnie dopasowuje indywidualnie kształt i kolor, aby pasowała ona jak najlepiej do pozostałych zębów. Jest to metoda mocowania, wykorzystywana w przypadku częściowego uzupełnienia.

W przypadku, gdy korona na zęba jest zakładana, jako element uzupełniania mostu dentystycznego – jest ona zakładana na specjalnie wcześniej wstawione implanty zębowe, za pośrednictwem tytanowego łącznika umieszczonego w kości szczęki.

Cały zabieg mocowania koron na zęba wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Wykonywane są wyciski szczęki z oszlifowanymi zębami, które są następnie wysyłane do laboratorium protetyki stomatologicznej. W tym momencie następuje okres ada ptacyjny, w którym pacjent dostaje tymczasową akrylową koroną, aby mógł przyzwyczaić się do noszenia jej na stałe i aby móc idealnie ocenić komfort i wprowadzić ewentualne poprawki. Po otrzymaniu z laboratorium właściwej korony, lekarz montuję ją już na stałe. Początkowo pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, jednak jest to naturalne.

Przeciwwskazania do noszenia koron zębowych

Koron zębowych nie montuje się na zębach w przypadku, gdy pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm lub kiedy zęby są silnie zniszczone przez próchnicę. Wtedy proces zakładania korony na zęba jest znacznie dłuższy, ale nie jest niemożliwy. Wymagane jest wtedy wydłużenie korony klinicznej zęba, a następnie wykonywana jest korona tymczasowa, którą pacjent musi nosić przez pół roku. Kiedy wszystko przebiega zgodnie z założeniami lekarz, może zostać założona korona porcelanowa.