Krwawiące dziąsła to złożony problem, z którym zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Jest to zarówno nieprzyjemne, jak i bolesne doświadczenie. Aby pozbyć się tej dolegliwości jak najszybciej, warto zastanowić się jakie błędy we własnej codziennej higienie jamy ustnej do tego doprowadziły.

Czego nie robić?

Krwawiące dziąsła mogą być spowodowane szeregiem czynników. Przykładowo, jeśli szczotkowanie zębów lub nitkowanie ich jest zbyt mocne, delikatna błona śluzowa zostaje uszkodzona. Niektórzy ludzie błędnie myślą, że twarda szczoteczka do zębów będzie lepiej usuwać resztki jedzenia, lecz w rzeczywistości często narusza ona szkliwo.

Inną przyczyną, o której mówią dentyści, jest nadmierna akumulacja płytki nazębnej. Ale co to oznacza, tłumacząc z języka książkowego na ludzki? Płytka nazębna to nic innego jak warstwa białego lub szarego osadu, która tworzy się na zębach w wyniku stałego kontaktu z pożywieniem i śliną. Otóż bakterie, które gromadzą się w tej właśnie warstwie, powodują stan zapalny prowadzący do krwawienia dziąseł.

przyczyny krwawiących dziąseł

Pasta do zębów również może być problemem. A zwłaszcza jej nadmierne stosowanie, które z czasem zmniejsza zdolność zębów do tworzenia zdrowej śliny, chroniącej dziąsła przed infekcjami. Używanie pasty do zębów zawierającej nieodpowiednie składniki, takie jak środki ścierne lub dezynfekujące, może być kolejnym powodem krwawienia dziąseł.

Kilka sposobów na krwawiące dziąsła

Istnieje wiele naturalnych i skutecznych technik leczenia krwawiących dziąseł. Dieta bogata w witaminy i minerały może być szczególnie skuteczna w zapobieganiu temu problemowi. Jeśli chodzi o produkty niezbędne do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł, są to między innymi:

produkty mleczne, takie jak jogurt, mleko i ser, zawierające wapń, witaminę D i fosfor,
owoce i warzywa, które są bogate w witaminę A, potas i magnez, pomagające m.in. w produkcji kolagenu,
orzechy i nasiona, w tym migdały, orzechy włoskie, słonecznik, sezam i dynia, zawierające białko i witaminy z grupy B.

Wszystkie te składniki odżywcze są bezwzględnie potrzebne do utrzymania zdrowego uzębienia i dziąseł.

zdrowe odżywianie się a krwawienie dziąseł

Po dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki wszystkich mikro i makro składników, należy również zadbać o dobre nawyki higieniczne. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej są działaniami wręcz obowiązkowymi do utrzymania zdrowego uzębienia. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej dwie minuty, ponieważ niedostateczna ilość czasu spędzanego na czyszczeniu zębów może prowadzić do zakażenia bakteryjnego i pojawienia się próchnicy. Nie jest to tylko nieestetycznie, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Używanie nici dentystycznej pomaga zaś w usunięciu resztek pożywienia pozostałego między zębami. Nie powinno się używać jej jednak w nadmiarze, aby uniknąć niechcianego uszkodzenia szkliwa.

Na koniec, jeśli problem nadal nie ustąpi, należy skonsultować się z dentystą, aby pozbyć sie go raz i – w przypadku przestrzegania wszystkich powyższych reguł – na zawsze.

Nie czekaj na pojawienie się problemów z zębami – skorzystaj z profesjonalnej opieki stomatologicznej gabinetu BioDent i umów się na wizytę!