Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to najczęściej wykonywany zabieg dentystyczny. Endodoncja to dział leczenia miazgi zęba w sytuacji, gdy jest ona nieodwracalnie uszkodzona. Schorzenia tkanki okołowierzchołkowej również kończą się takim leczeniem. Czasami wymagane jest powtórzenie całego zabiegu. Jest to wskazane, gdy kanały korzeniowe są niedokładnie wypełnione, na zdjęciu RTG widoczne są zmiany na wierzchołku korzenia lub gdy pacjent odczuwa ból poszczególnego zęba.

Leczenie jamy ustnej w ten sposób zaleca dentysta, który uprzednio sprawdza stan naszych zębów. Dentysta jest w stanie przeprowadzić zabieg podczas pierwszej wizyty jeśli gabinet dentystyczny jest odpowiednio wyposażony. Ale skąd wiadomo, że powinniśmy się udać do dentysty? Pierwszym sygnałem jest niewielki ból, który pojawia się co jakiś czas. Niestety najczęściej jest on lekceważony. Kolejnym powodem, który powinien nas zachęcić, aby odwiedzić dentystę może być nadwrażliwość zębów, która pojawia się przy spożywaniu bardzo zimnych lub ciepłych potraw bądź napojów. Z czasem, ignorowanie tych sygnałów doprowadza do ostrych bólów i przez to należy wdrożyć szybkie leczenie kanałowe. W przypadku, gdy ból nie występuje, ale często spożywamy słodycze lub napoje słodzone, możemy zaobserwować niewielkie dziury w naszych zębach. Kruszenie się zęba lub czarna dziurka na zębie powinny być dobrym powodem, aby niezwłocznie pojawić się u specjalisty. Dodatkowym czynnikiem jest oczywiście rzadkie bądź zbyt krótkie mycie zębów.

Przebieg leczenia kanałowego

Pierwszym etapem wizyty jest diagnoza specjalisty. Wtedy dowiemy się, co jest najlepszym wyjściem w naszej sytuacji. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, dostaniemy informacje o całym przebiegu zabiegu oraz w jakim stanie są nasze zęby. Często wymaga się zrobienia zdjęcia RTG w odpowiedniej placówce. Pomoże to na dokładniejszą diagnozę zęba wewnątrz.

leczenie kanałowe kraków 2

Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego. Następnie, należy chwilę odczekać aż substancja zacznie działać. Po kilku minutach otwieramy buzię i lekarz po zabezpieczeniu jamy ustnej zaczyna otwierać komorę zęba. Usuwa martwą i zakażoną miazgę oraz tkanki. Wszystko dokładnie oczyszcza i odkaża. Pozwoli to na dokładne pozbycie się bakterii. Kolejnym etapem jest suszenie kanałów, a po nim wypełnianie ich odpowiednią substancją, która zapobiega ponownemu uszczerbkowi. Po wypełnieniu można rozpocząć odbudowę korony zęba.

Po zabiegu może nam doskwierać opuchlizna lub stan zapalny, który powinien zniknąć w ciągu kilku dni. W przypadku niektórych osób odczuwalne jest również działanie znieczulenia, które może utrzymywać się do kilku godzin po zabiegu. Jednak jest ono niegroźne, a pamiętajmy, że dzięki znieczuleniu zabieg został przeprowadzony bezboleśnie.

Sprawdź ofertę leczenia kanałowego dostępną w naszym gabinecie!