Dbanie o zęby mleczne dziecka jest bardzo ważne. Przede wszystkim wpływają one na prawidłowe ułożenie szczęki i żuchwy, co pozwala na odpowiedni rozwój malucha. Zęby mleczne umożliwiają wyżynanie się silnych zębów stałych oraz wpływają na ich ukształtowanie. Zwiększają również odporność przyszłych zębów na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. W prawidłowym rozwoju mleczaków może przeszkodzić próchnica, dlatego ważne jest zahamowanie jej rozprzestrzeniania. Skuteczny będzie zabieg lapisowania.
Czym jest lapisowanie zębów?
Lapisowanie zębów to sposób leczenia próchnicy w mlecznych zębach. Przez wzgląd na swój charakter, obejmuje ono jedynie dzieci. Należy pamiętać, że sam zabieg lapisowania nie likwiduje próchnicy, ale powstrzymuje ją przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się. Lapisowanie często wykorzystuje się, gdy ubytki od próchnicy są tak głębokie, że standardowe wypełnienia mogłyby się nie utrzymać.
Na czym polega zabieg lapisowania?
Aby wykonać lapisowanie zębów, należy najpierw je dokładnie oczyścić oraz osuszyć. Zabezpiecza się również ich powierzchnię przed śliną. Następnie, za pomocą wacika, nakłada się na powierzchnię zęba specjalny preparat (składający się z azotanu srebra lub chlorku cynku). Po odczekaniu kilku minut, ząb musi zostać posmarowany substancją, odpowiedzialną za strącenie azotanu. Tylko wtedy substancja zostanie uaktywniona i zadziała.
Dzięki temu, że do wykonania zabiegu lapisowania niepotrzebne jest wiertło czy inne groźnie wyglądające narzędzia, nie powinien on wzbudzać lęku dziecka. Dodatkową zaletą jest również krótki czas trwania zabiegu — zaledwie kilka minut. Należy jednak pamiętać, ze lapisowanie nie jest trwałe. Aby efekt się utrzymywał, zabieg należy powtarzać (najpierw po upływie trzech miesięcy od pierwszego zabiegu, następnie po upływie kolejnych trzech).
Po wykonaniu zabiegu należy zatroszczyć się o odpowiednie obchodzenie się z zębami. Dziecko nie powinno spożywać pokarmów ani napojów minimum 2 godziny od lapisowania. Ważne jest też pilnowanie higieny jamy ustnej dziecka.
Jak wyglądają zęby po lapisowaniu?
Należy wiedzieć, że ubytki po lapisowaniu ciemnieją, a w efekcie na mleczakach zostają trwałe przebarwienia. Dzieje się tak, ponieważ miejsca dotknięte próchnicą na wskutek działania związków srebra, zmieniają swój kolor na brązowy lub czarny. Nie należy traktować tego jako wadę lapisowania. W końcu kolor zęba jest mniej ważny niż jego zdrowie. Szczególnie, że impregnowanie zębów pozytywnie wpływa na ich kondycję oraz na stan dziąseł. Wspomaga również prawidłowy rozwój zębów stałych.
Jeżeli próchnica nie jest bardzo zaawansowana, można wziąć pod uwagę lapisowanie chlorkiem cynku. Za jego zaletę uważa się brak czarnych miejsc — chlorek cynku nie wpływa na kolor próchnicy. Jednakże warto podkreślić, że jest jednocześnie mniej skuteczny. Sprawdzi się przy wczesnym stadium próchnicy, ale już przy poważnych ubytkach będzie po prostu bezskuteczny. Należy również pamiętać, że często alternatywą dla lapisowania może być jedynie usunięcie zęba. Dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej umówić dziecko na wizytę.