O pięknym uśmiechu wyjętym z amerykańskich magazynów, marzy każdy z nas. Nie zawsze jednak stan naszego naturalnego uzębienia na to pozwala, próchnica lub inne urazy zmuszają nas do podjęcia decyzji o odbudowie zęba.

Czym jest odbudowa zęba?

Stomatologia zachowawcza umożliwia pacjentom odbudowę zniszczonych mechanicznie/ukruszonych czy zniszczonych próchnicowo zębów. Zaniedbanie nawet najmniejszych ubytków próchnicowych czy mechanicznych może mieć swoje poważne konsekwencje i prowadzić do bolesnego zapalenia miazgi zęba a w konsekwencji do kosztownego leczenia kanałowego.

Odbudowa zęba to nie tylko więc kwestia estetyczna, ale przede wszystkim kwestia zdrowotna. Ponieważ próchnica zębowa to bardzo groźne ognisko zapalne. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie kiedy ubytek jest jeszcze płytki i może być uzupełniony na jednej wizycie. Dalsze zwlekanie to zagrożenia że próchnica dotrze do miazgi zęba, a to niestety może skończyć się kosztownym leczeniem kanałowym. Głęboka próchnica powoduje również znaczne osłabienie zęba i może doprowadzić do jego ukruszenia lub złamania.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Włókno szklane to wynalazek nowoczesnych technologii stosowany również w nowoczesnej stomatologii. Materiały z włóknem szklanym są stosowane w przypadku dużych ubytków próchnicowych , do rozległej i wzmocnionej odbudowy zębów w przypadku urazów mechanicznych , jak również do wzmocnionej odbudowy pękniętych zębów w tym zębów przednich i odbudowie estetycznej . Cała odbudowa może być wykonana już na jednej wizycie . Stosowane materiały z włóknem zapewniają estetyczny i naturalny wygląd .

Odbudowa zęba przy użyciu żywicy kompozytowej

Podstawowym materiałem służącym do odbudowy zęba jest żywica kompozytowa. Jedną z największych zalet żywicy jest jej twardość elastyczność oraz adhezyjność do tkanek zęba. Drugą bardzo ważną zaletą żywicy kompozytowej jest jej naturalny wygląd który pozwala na wykonywanie uzupełnień wyglądających naturalnie i nie możliwych do odróżnienia gołym okiem od naturalnych tkanek zęba, zarówno jeśli chodzi o kolor (dostępne są w kilku kolorach) połysk jak i przezroczystość.

Nie bez znaczenia jest kolejna zaleta tego materiału – a mianowicie całkowita obojętność dla organizmu – nawet osoby narażone na różnego rodzaju alergie mogę bezpiecznie wykonywać uzupełnienia tym materiałem

odbudowa zęba kraków (3)

Jedną z metod estetycznej odbudowy zęba przy użyciu żywicy kompozytowej, to tak zwany bonding , pozwala on na szybkie zniwelowanie niedoskonałości zębów takich jak małe pęknięcia , ukruszenia wydłużenie korony zęba czy wyrównanie kształtu i długości zęba.
Bonding pozwala zmienić kształt uzębienia, ale również pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Jedna wizyta stomatologiczna znacznie poprawi wygląd uśmiechu.

Odbudowa zęba w oparciu o wkład korzeniowy

Odbudowa zęba w oparciu o wkład korzeniowy to metoda wykorzystywana zwykle przy odbudowie zębów po leczeniu kanałowym . Stomatolodzy zalecają tą metodę aby zwiększyć trwałość odbudowy. W tym celu wykonuje się wkład koronowo korzeniowy na włóknie szklanym lub specjalny wkład przygotowany przez technika dentystycznego. Wkłady stosuje się głownie pod korony protetyczne które charakteryzują się bardzo dużą trwałością i estetyką

Licówki

Licówki to nakładki wykorzystywane do odbudowy estetycznej zębów przednich. Ekskluzywnym typem licówek są licówki cyrkonowe wykonane z Cyrkonu którego właściwości kolorystyczne jak i przezierność ( przepuszczalność światła ) są niemal identyczne jak naturalnych zębów , przez co stanowią doskonały materiał do odbudowy estetycznej .

Inną, tańszą opcją licówek są licówki kompozytowe, również bardzo trwałe występujące w kilku kolorach co daje możliwość dopasowania do naturalnej barwy zębów.

Cienkie płytki licówek zostają na stałe przymocowane do zębów i do złudzenia przypominają naturalne zęby. Ta metoda idealnie zatuszuje każdą niedoskonałość zęba, przebarwienia, a nawet ukruszenia. Licówki nadają nowy kształt uzębieniu, jednak przed ich założeniem należy całkowicie wyleczyć wady zgryzu oraz zapalenia.

Czy warto zdecydować się na odbudowę zębów?

Nie wolno lekceważyć uszkodzeń mechanicznych zębów, a przede wszystkim uszkodzeń próchnicowych, które stanowią źródło zapalne i stanowią zagrożenie dla naszego organizmu. Odbudowa zęba to nie tylko kwestia estetyczna początkowo niewielkie ubytki mogą być przyczyną poważnych problemów, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych corocznych przeglądów stomatologicznych, zaniedbanie regularnych wizyt może być przyczyną rozwoju próchnicy głębokiej a w konsekwencji kosztownego leczenia kanałowego

Zapraszamy na wizytę w naszym gabinecie stomatologicznym Biodent w Krakowie!