Określane są jako zęby mądrości, jednak przynoszą więcej kłopotów niż sugeruje ta nazwa. Mowa o ósemkach, których obecność nie jest gwarantowane u każdego. Kiedy jednak już się pojawią, potrafią być niezwykle problematyczne. Z tego powodu sugeruje się, aby usuwać je w miarę możliwość jak najszybciej.

Dodatkowe zęby

Ósemki dostały bardzo złudne miano „zębów mądrości”. Nazwę tę zawdzięczają temu, że mogą wyrosnąć tylko u dorosłego człowieka, bo u ludzi między 17, a 25 rokiem życia – a mówi się w końcu, że “im ktoś jest starszy, tym mądrzejszy”. Tak naprawdę to ostatni okres dorastania organizmu. Zdarza się jednak, że pojawiają się one w dużo późniejszym wieku lub też wcale. Ich rozwój jest sprawą indywidualną. Posiadanie ósemek nie musi automatycznie wiązać się z problemami, jednak warto mieć ich kłopotliwy wpływ na uwadze przy pojawieniu się dolegliwości związanych z zębami czy dziąsłami.

Negatywny wpływ

Późny okres pojawienia się i wyrastania ósemek może przysporzyć ich posiadaczowi duże problemy, ponieważ bardzo często w jamie ustnej nie ma dla nich miejsca. Kiedy wyrastają, muszą same zagospodarować sobie przestrzeń, wypychając sąsiadujące z nimi zęby i przybierając tym samym zły kąt wzrostu. Takie działanie przynosi dużo bólu, bardzo często nie tylko w okolicy szczęki. Promieniuje na całą głowę i negatywnie wpływa na zgryz. Stan ten może trwać od kilku do kilkunastu dni, ale zdarza się, że utrzymuje się nawet kilka tygodni.

wyrywanie ósemek

Ósmy problem

Bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem, kiedy tylko dostrzeże się zmiany w jamie ustnej. Obecność ósemek zagraża wszystkim zębom, znajdujących się w pobliżu. Potrafią one doprowadzić do zniżenia siódemki, co może skończyć się usunięciem ich obydwu. Obecność dodatkowego zęba sprzyja również gromadzeniu się resztek żywności, gdyż bardzo trudno dostać się szczoteczką do tego miejsca w jamie ustnej. Taka sytuacja wpływa na zbieraniu się bakterii, co może doprowadzić do stanów zapalnych.

Zabieg usuwania zęba

Zęby mądrości należy usunąć tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Im prędzej doświadczony i godny zaufania specjalista się tym zajmie, tym mniej odbije się to na zdrowiu pacjenta, a sam zabieg również przebiegnie łatwiejszy sposób. Ósemka charakteryzuje się obecnością dwóch, a nawet trzech korzeni, dlatego dłuższe zwlekanie może spowodować dodatkowe komplikacje podczas pozbywania się jej. Wielu stomatologów preferuje wykonanie zabiegu od razu po pojawieniu się zębów mądrości. Ze względu na duży ból podczas wykonywania zabiegu, niezbędne jest podanie znieczulania miejscowego, a czasem nawet ogólnego.

Po usunięciu

Usunięciu wyrośniętej ósemki nie zamyka jednak wszystkich problemów. Po wykonanym zabiegu przez pierwsze dni może utrzymywać się wzmożony ból głowy, a nawet wyższa temperatura. Należy jednak obserwować objawy, ponieważ jeśli nie ulegną zmniejszeniu lub całkowicie nie znikną, konieczne będzie kolejna wizyta u stomatologa!

Odpowiednie podejście do zębów mądrości można znaleźć w naszym gabinecie stomatologicznym BIODENT, gdzie zaufani profesjonaliści z dziedziny stomatologii we właściwy sposób zajmą Twoimi zdrowotnymi problemami.