Istnieje wiele różnych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących zębów, takich jak wybielanie, skaling czy piaskowanie. Ten ostatni jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Nie tylko wpływa on na poprawę wyglądu zębów, ale jest też ważną częścią profilaktyki próchnicy, paradontozy i wielu innych schorzeń dotyczących uzębienia.

Co to jest piaskowanie i na czym polega?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny zaliczany do grupy zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w obrębie jamy ustnej. Polega on na usuwaniu płytki nazębnej powstałej w wyniku gromadzenia się osadów na zębach, za pomocą zawiesiny, która zawiera drobinki substancji czyszczącej. Substancja ta nazywana jest piaskiem stomatologicznym i zawiera drobinki odpowiednio twarde i zbite, by pozbyć się nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego, ale równocześnie na tyle delikatne, aby nie doszło do uszkodzenia szkliwa. Zazwyczaj stosuje się cząsteczki wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona) lub glicyny.

Cały zabieg jest przeprowadzany przy pomocy specjalnego urządzenia — piaskarki stomatologicznej — którego mechanizm działania polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem strumienia cieczy, w której zawarty jest wspomnianym wyżej piasek stomatologiczny. Substancja ta jest w stanie dotrzeć w trudno dostępne szczeliny międzyzębowe i pozbyć się niechcianych osadów. Gromadzone w jamie ustnej podczas zabiegu substancje są usuwane przez osobę przeprowadzającą piaskowanie przy pomocy odsysacza. Na koniec wykonuje się fluoryzację zębów — w ten sposób zapewnia się im dodatkową ochronę.

Kiedy można zgłosić się na piaskowanie?

Zabieg piaskowania szczególnie zaleca się osobom, u których zaobserwowano tendencję do odkładania się kamienia i osadu na zębach, a co za tym idzie — są bardziej narażone na przebarwienia płytki nazębnej. Dlatego temu zabiegowi z pewnością powinny poddać się osoby, które piją duże ilości kawy lub nawet herbaty, palą papierosy, mają wadę zgryzu nazywaną stłoczeniem zębów, noszą aparat ortodontyczny bądź przygotowują się do zabiegu wybielania zębów. Jeśli poddamy się piaskowaniu zębów tuż przed wybielaniem, może to wzmocnić i utrwalić efekt. Poza tymi przypadkami zabiegowi może poddać się każdy, kto chce w jakimś stopniu poprawić wygląd zębów. Warto taki zabieg wykonać profilaktycznie dwa razy w roku, jeśli istnieje taka możliwość.

Przebarwienia na zębach powstają z resztek pokarmu, w którym są obecne martwe komórki błony śluzowej oraz różne bakterie i drobnoustroje znajdujące się na powierzchni zębów. Bakterie mogą wywoływać zapalenie dziąseł, paradontozę, a przez wydzielany przez nie kwas mogą powstać uszkodzenia szkliwa zębów, co prowadzi do pojawiania się różnych ubytków oraz rozwoju próchnicy. Przy użyciu szczoteczki nie zawsze udaje się usunąć wszystkie zanieczyszczenia z zębów, dlatego właśnie zalecane jest regularne piaskowanie zębów.

Jeżeli są Państwo zainteresowani poddaniem się zabiegowi piaskowania, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czy piaskowanie jest dla każdego?

Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Nie można go wykonywać u pacjentów mających alergię na sodę lub jakikolwiek inny składnik wchodzący w skład mieszaniny używanej w czasie zabiegu. Dodatkowo przeciwwskazane jest wykonywanie piaskowania zębów u osób z zaburzeniami stanu oraz funkcji śluzówki w jamie ustnej, a także u tych z owrzodzeniami zlokalizowanymi w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.