Dbanie o zdrowie to ważny element życia każdego człowieka. Dobre samopoczucie wpływa na jakość życia i pozwala na czerpanie z niego większej radości. Zmiany, które powodują najwięcej problemów, to oczywiście te zachodzące w jamie ustnej. Jeśli psują się zęby, psuje się także smak.
Najczęstszymi zmianami, które na swoich zębach zauważa aż 80% Polaków, są te próchnicowe. Czym jest próchnica i skąd się bierze? Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Czy da się jej zapobiec? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdują się poniżej.
Co powoduje pojawienie się próchnicy?
Bezpośrednią przyczyną powstawania zmian próchnicowych w jamie ustnej są bakterie, które gromadzą się na płytce nazębnej. Zamieniają one osadzający się na zębach cukier w kwasy, a te powodują rozpuszczanie się szkliwa. To prowadzi do powstawania ubytków w uzębieniu, czyli tak zwanych dziur. Jeśli zęby nie są szczotkowane z odpowiednią częstotliwością, a wizyty u dentysty nie odbywają się regularnie, są to idealne warunki dla powstania próchnicy.
Jak rozpoznać zmiany próchnicze?
Na pierwszych etapach próchnica przejawia się niemal niezauważalnymi białymi przebarwieniami na koronach zębów. Łatwo jednak można wykryć je w gabinecie stomatologicznym, dlatego wizyty u specjalisty są tak ważne. Jeśli jednak nie odbywają się one regularnie i próchnica nie zostanie wykryta na tym wczesnym etapie, plamy zaczynają zmieniać swój odcień z jasnych na coraz ciemniejsze. Ten późniejszy etap dostrzegalny jest już gołym okiem.
Następnie próchnica posuwa się w głąb zęba, psując go już nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Niekiedy jednak zmiany próchnicze pojawiają się pomiędzy zębami lub w ich wnętrzach, co zdecydowanie utrudnia diagnozę. Szkliwo wygląda na nieuszkodzone, a zatem jedynym sposobem na wykrycie tych rodzajów próchnicy jest wykonanie zdjęcia RTG.
Zapobieganie i leczenie próchnicy
Aby zapobiec powstawaniu zmian próchniczych w jamie ustnej, należy pamiętać o trzech, najważniejszych filarach: dieta, higiena oraz pielęgnacja.
Pierwszy z nich dotyczy ograniczenia spożywania cukrów, słodkich napojów oraz żywności wysoko przetworzonej. Warto także dostarczać organizmowi najważniejszych witamin i minerałów.
Higiena to podstawa zapobiegania próchnicy. Należy pamiętać o szczotkowaniu lub przynajmniej przepłukaniu ust po każdym posiłku, co zapobiega osadzaniu się resztek jedzenia między zębami. Warto zwrócić uwagę także na nitkowanie — to właśnie ono pozwala się pozbyć tego, co osadza się w przestrzeniach, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka. Co jakiś czas dobrze jest przeprowadzić zabieg fluoryzacji, np. poprzez użycie pasty zawierającej fluor.
Usuwanie próchnicy w gabinecie dentystycznym polega na oczyszczeniu zmiany próchniczej oraz wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem. Jednak walka z próchnicą to nie tylko wyleczenie jednego zęba! Aby zapobiec dalszym postępom choroby, należy wyleczyć wszystkie zęby, które przejawiają oznaki zarażenia się próchnicą. Warto także uświadomić sobie, że próchnicą można zarazić się od osoby trzeciej!
Walka z próchnicą nie jest łatwa, dużo lepiej jest zatem zapobiegać jej powstawaniu czy rozprzestrzenianiu. Należy pamiętać o regularnych wizytach w gabinetach stomatologicznych oraz o prawidłowej higienie jamy ustnej. To zapewni każdemu spokój na długie lata, bez potrzeby martwienia się o próchnicę!
Nasz gabinet oferuje pomoc w walce z próchnicą. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Najnowsze komentarze