Szeroki, nienagannie biały uśmiech pozbawiony ubytków to marzenie wielu klientów, którzy siadają na fotelu dentystycznym. Jednak nie jest to marzenie niemożliwe! Dzięki szybkiemu rozwojowi praktyki, możemy cieszyć się wymarzonym, hollywoodzkim uśmiechem.

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe to duża grupa, która obejmuje podział na protezy ruchome oraz stałe. Protezy ruchome to takie, które pacjent swobodnie może wyciągać z jamy ustnej i wkładać do niej w zależności od potrzeb. Protezy stałe są natomiast protezami, których wyjęcie i ponowne włożenie jest niemożliwe. Są one mocowane na stałe w jamie ustnej. Najbardziej znane i powszechnie używane protezy stałe to korony, implanty, mosty zębowe czy licówki. Przykładem protezy ruchomej może być proteza szkieletowa. Ponadto, protezy ruchome dzielą się dodatkowo na protezy całkowite (które stanowią całkowite uzupełnienie pozostałych zębów) lub częściowe (które uzupełniają braki jednego lub więcej zębów).

Czym są protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe zalicza się do protez ruchomych. Proteza ta może uzupełniać częściowe braki uzębienia. Protezy szkieletowe zbudowane są z bardzo solidnej, metalowej podbudowy, która charakteryzuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo pożądanymi zaletami tego rodzaju protezy są: brak utraty retencji, stabilność, która wpływa na komfort w codziennym użytkowaniu protezy. Ponadto, proteza szkieletowa ma jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę. Jest nią fakt, iż siła żucia jest przenoszona na ozębną. Pacjent nie musi się więc martwić o to, że zaistnieje powszechne zjawisko zaniku kości.

Jednak mimo tylu zalet istnieją pewne wady, które mogą wpłynąć na brak odpowiedniego komfortu w użytkowaniu. Pierwszą wadą jest to, że proteza szkieletowa poprzez swoją budowę może powodować nieprzyjemny, metaliczny posmak w ustach. Ponadto, może absorbować ciepło gorących napojów lub potraw. Dodatkowo niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na rodzaj metalu użyty w protezie szkieletowej. Kolejną wadą jest również możliwość niezadowolenia z estetyki. Proteza szkieletowa nie należy również do protez lekkich, przez swoją budowę.

Protezy zębowe to bardzo rozbudowana grupa protez. Jednak dzięki temu każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przedstawiona powyżej proteza szkieletowa jest bardzo
dobrym rozwiązaniem, jednak może powodować dyskomfort i przez swoją budowę, a szczególnie przez zastosowanie podbudowy metalowej, może nie być przeznaczona dla każdego. Jednak jeśli rozważasz wybór protezy szkieletowej, skontaktuj się ze swoim dentystą, który doradzi Ci w kwestii odpowiedniej protezy.