Choroby przyzębia zaliczają się do powszechnych dolegliwości, które wpływają na tkanki otaczające i podtrzymujące zęby, w tym dziąsła, kość i cement zębowy. Chociaż często rozpoczynają się dość niewinnie, zlekceważenie objawów i brak podjęcia kroków w celu zniwelowania schorzenia, może skutkować poważnymi następstwami, w tym nawet utratą zębów. Jak zatem rozpoznać tę chorobe i jakie są przyczyny jej występowania?

Etapy choroby

Zanim przybliżone zostaną przyczyny i objawy choroby przyzębia, rozważania warto zacząć od samego zrozumienia istoty dolegliwości. Najprostszym podziałem chorób przyzębia jest ten na zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Pierwszy rodzaj schorzenia stanowi etap wstępny. Reakcja w odpowiednim momencie jest w stanie uchronić przed wejściem w poważniejsze stadium rozwoju choroby, jakim jest zapalenie przyzębia. To właśnie te choroby mogą w najgorszym wypadku doprowadzić do ubytków kostnych i wypadnięciem zęba. 

choroby przyzębia

Sygnały, wobec których nie można być obojętnym

Należy pamiętać, że odpowiednio szybko zdiagnozowana choroba stanowi klucz do skutecznego i szybkiego zakończenia leczenia. Tak naprawdę w ciągu zaledwie doby czy dwóch od zalegania płytki nazębnej może rozwinąć się delikatny stan zapalny dziąsła. Najbardziej powszechnym objawem świadczącym o tym, że z dziąsłami może dziać się coś nie tak, jest ich krwawienie. To jednak niejedyny znak, na jaki warto zwrócić uwagę. Innymi objawami, którym powinno się przyglądać, ponieważ mogą świadczyć o rozwoju choroby przyzębia, są:

  • nadwrażliwość szyjek zębowych,
  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • odczuwalny w jamie ustnej ból,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • ruchomość zębów.

Oczywistym jest, że powyżej wymienione symptomy wcale nie muszą od razu być utożsamiane z chorobą przyzębia, jednak nie można ich lekceważyć. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który dzięki swojej wiedzy będzie w stanie rzetelnie ocenić problem.

Choroby przyzębia – gdzie upatrywać przyczyn dolegliwości?

Skoro wiadomo już, na co dobrze jest zwracać szczególną uwagę, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd właściwie taka choroba się bierze. Nikogo z pewnością nie zaskoczy to, że przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, a tym samym pozwolenie na gromadzenie się w niej bakterii i rozwój zapalenia. Także przyjmowane leki mogą być źródłem dolegliwości, w tym stosowanie blokerów kanału wapniowego czy leków na padaczkę. Większe ryzyko zachorowania na choroby przyzębia wynika także z genetyki, a więc aspektów, na które nie ma się wpływu. Własne decyzje podejmuje się natomiast w kwestii odżywiania, a nieprawidłowa dieta także może przyczynić się do wystąpienia omawianego schorzenia. Ponadto choroby przyzębia towarzyszą niekiedy ludziom, którzy cierpią na takie dolegliwości jak cukrzyca, wady zgryzu czy bruksizm.

Choroba przyzębia tak naprawdę może wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Są czynniki ryzyka, które zwiększają szansę na zachorowanie, jednak w tematyce zdrowia nie ma nieugiętych reguł. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty, który dzięki temu jest w stanie cyklicznie kontrolować stan jamy ustnej pacjenta. Doświadczonych specjalistów znajdziesz w naszej placówce stomatologicznej BioDent. Czekamy na Ciebie w Krakowie!