Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu, wszelkich skrzywień i stłoczeń zębów. W procesie leczenia używa się aparatów ortodontycznych, a skorygowanie wad w uzębieniu jest możliwe w każdym wieku, gdyż techniki ortodoncyjne są już bardzo dobrze rozwinięte. Im wcześniej jednak rozpocznie się korekcja, tym lepiej. O tym, czy do leczenia konieczne jest założenie aparatu, decyduje ortodonta, a pacjent ma do wyboru kilka ich rodzajów.

Charakterystyka aparatów ruchomych

Aparat zdejmowany, inaczej ruchomy, jak sama nazwa wskazuje, może być samodzielnie wyciągany przez pacjenta. Można wyróżnić kilka rodzajów tego typu aparatu na podstawie ich konstrukcji, sposobu działania, a także rodzaju leczonej wady. Aparaty bierne są wykonywane w całości z akrylu, a w swoim działaniu wykorzystują siłę żucia i zwarcia. Najczęściej zaleca się je stosować przy wczesnym leczeniu wad zgryzu u dzieci.

Kolejnym rodzajem są aparaty czynne mechanicznie, składające się z płyty akrylowej oraz elementów z drutu o różnej średnicy i sprężystości. Zadaniem tych części składowych jest kształtowanie łuku zębowego poprzez wychylanie i przesuwanie zębów. Bardzo ważnym elementem takiego aparatu jest wbudowana w płytę akrylową śruba ortodontyczna, która jest odpowiedzialna za wywieranie siły mechanicznej właściwej dla wywołania konkretnego efektu.

Na rynku dostępne są także aparaty czynnościowe mechanicznie, które wykorzystują działanie sił mechanicznych oraz sił układów kostnego i mięśniowego. Tego typu aparaty są nazywane blokowymi i stosuje się je przy leczeniu różnych wad dotylnych.

Charakterystyka aparatów stałych

Aparaty ortodontyczne stałe są skonstruowane przy pomocy pierścieni i zaczepów nazywanych zamkami, a także z łuku, który łączy wszystkie te elementy. Pierścienie są montowane na zębach trzonowych, zaś zamki na pozostałych zębach. Elementy takie jak haczyki poślizgowe, ligatury i sprężynki są dopełnieniem całej konstrukcji. Tego typu aparaty służą do leczenia wad przednio-tylnych, zgryzu otwartego, zwężenia łuków zębowych, a także obrotów zębów. W zależności od typu wady oraz od indywidualnej ten dencji do przesuwu zębów do pozycji docelowej leczenie może trwać około 2-3 lata. Można wyróżnić kilka rodzajów aparatów stałych, wyróżnianych ze względu na ich wygląd, będący zależnym od materiału użytego do wykonania.

rodzaje apartów na zęby (1)

Aparaty metalowe

Aparat metalowy jest najbardziej klasycznym i najczęściej stosowanym. Leczenie wady zgryzu odbywa się w oparciu o działanie łuku ortodoncyjnego łączącego wszystkie zamki przy pomocy ligatur, czyli gumowych opasek. Aby aparat działał prawidłowo, zamki muszą być dokładnie zamocowane na zębach za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Aparaty metalowe są wyraźnie widoczne na zębach, ale są bardzo trwałe i są najtańszą opcją spośród wszystkich innych.

Aparaty estetyczne

Aparaty estetyczne są zazwyczaj wybierane przez osoby, którym zależy na wrażeniach wizualnych. W tych aparatach zamki są wykonane z mniej widocznych materiałów, a więc dostępne są szafirowe i kryształowe (bardziej przeźroczyste) oraz ceramiczne i porcelanowe, o barwie mleczno-białej. Tego typu aparaty nie są jednak polecane osobom, u których zauważalna jest wyraźna tendencja do nadmiernego powstawania osadu na zębach — to może doprowadzić do odbarwienia zamków. Działanie aparatów estetycznych nie różni się od działania aparatów metalowych, jednak zamki są mniej trwałe i delikatniejsze oraz łatwo mogą ulec uszkodzeniu, co ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia.

Aparaty samoligaturujące

Istnieją też aparaty samoligaturujące, które bazują na nowej technologii i nie wymagają obecności ligatur. Ich działanie opiera się na systemie aktywnych, przesuwnych klapek, które odpowiadają za utrzymywanie łuku ortodontycznego w zamkach. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć siłę nacisku na zęby, a równocześnie zapewnia wysoką jakość leczenia. W tych aparatach zamki są zaokrąglone i mniejsze niż w tradycyjnych, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny — są łatwiejsze w czyszczeniu, a także nie powodują tak dużych otarć o policzki. Koszt takiego aparatu jest znacznie wyższy niż pozostałych, jednak pierwsze efekty jego działania można zobaczyć już po około dziewięciu tygodniach noszenia.

Jeśli zauważyli Państwo niepokojące zmiany w swoim uzębieniu i potrzebują Państwo konsultacji ze specjalistą, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.