Kamień nazębny to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie tylko wpływa na estetykę zębów, ale także prowadzi pogorszenia stanu ich zdrowia i może powodować szereg dolegliwości, w tym choroby dziąseł i paradontozę. Ten osadzający na zębach nalot da się jednak usunąć. W jaki sposób zatem skutecznie się go pozbyć?

Najprostsza metoda, czyli… szczotkowanie

Nie ma łatwiejszej i bardziej oczywistej metody na pozbycie się kamienia nazębnego niż dbanie o regularne szczotkowanie zębów. Wiele osób ma tendencję do zapominania o porannym czy wieczornym myciu jamy ustnej, nie wspominając już o sięganiu po szczoteczkę do zębów po każdym posiłku. Skutkuje to właśnie osadzaniem się na zębach kamienia, którego mogłoby nie być, gdyby przykładało się większą uwagę do tej jakże banalnej czynności. Konieczne jest więc rozpoczęcie kuracji od najprostszych zmian nawyków. Trzeba mieć na uwadze fakt, że mycie zębów nie jest jednoznaczne z trzymaniem szczoteczki w buzi. Solidne minimum 2-minutowe szczotkowanie oparte o wykonywanie odpowiednich ruchów i dobrej jakości pastę do zębów to klucz do sukcesu.

usuwanie kamienia nazębnego

Właściwa higiena jamy ustnej jako droga do zdrowych zębów

Zdarza się, że nalot osadza się na zębach w miejscach, do których sama szczoteczka ma utrudniony dostęp. W takich sytuacjach warto pójść o krok dalej i zaopatrzyć się w nić dentystyczną, płyny do płukania jamy ustnej i irygator. O tyle, o ile pierwsze dwie rzeczy z pewnością większości są dobrze znane, tak irygator nie zalicza się do standardów każdego domu – a szkoda. Jest to bowiem urządzenie, którego działanie skupia się na wykierowaniu strumienia wody między dziąsła i zęby tak, że umożliwia skuteczne usuwanie płytki nazębnej, resztek jedzenia i bakterii, które mogą gromadzić się w przestrzeniach międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł. Jest zatem szczególnie przydatny w przypadku borykania się z kamieniem nazębnym.

Powierzenie problemu specjaliście

Poza domowymi metodami najszybsze efekty da się zauważyć, decydując się na wizytę u specjalisty. Dentysta, jako osoba doświadczona w swoim fachu, potrafi ocenić stan uzębienia pacjenta i przeprowadzić skuteczną kurację. Jednym z najpopularniejszych zabiegów tego typu jest skaling. Ta efektywna technika polega na usunięciu osadu z powierzchni zębów za pomocą profesjonalnych narzędzi. Skaler ultradźwiękowy wykorzystuje fale ultradźwiękowe do usuwania kamienia nazębnego, podczas gdy narzędzia manualne mają ostrza w kształcie haczyka, które zacinają się w kamieniu i pozwala na pozbycie się go. Cały proces zabiegu może być dla pacjenta nieco nieprzyjemny, jednak nie uznaje się go za nic bolesnego. 

Jeżeli zmagasz się z kamieniem nazębnym, a domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów – sprawdź ofertę naszego gabinetu stomatologicznego BioDent. Gwarantujemy indywidualne rozpatrywanie każdego odrębnego przypadku pacjenta i profesjonalne podejście do problemu.