Stomatolog dziecięcy nazywany także pedodonta to specjalista, który specjalizuje się w leczeniu zębów dzieci, młodzieży, a nawet niemowląt. Dodatkowo można się u niego konsultować także w sprawie protetyki oraz innych schorzeń jamy ustnej. U młodszych pacjentów uzębienie znacznie różni się od uzębienia osób dorosłych, dlatego ogromnie ważne jest, aby stosować odpowiednie metody leczenia. Zdrowe zęby mleczne i pierwsze stałe zęby dziecka wpływają na stan jego uśmiechy w przyszłości.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Stomatolog to osobą szczególnie wyrozumiała, ponieważ mali pacjenci nie zawsze chętnie przychodzą do tego specjalisty. Dlatego tak ważne jest, aby  umiał nawiązać dobry kontakt z dzieckiem. Stomatolog dziecięcy zajmuje się jamą ustną dzieci od ich najmłodszych lat. Można skonsultować się z nim już podczas rozpoczęcia ząbkowania lub gdy w pierwszych latach życia wystąpią różnego rodzaju zaburzeniami dotyczące jamy ustnej. Podczas okresu ząbkowania dzieci są bardzo drażliwe, wtedy warto udać się do stomatologa, który zaleci jak radzić sobie z dolegliwościami maluszka tak, aby ułatwić mu ten proces. Pedodonta dba również o zęby mleczne przede wszystkim profilaktycznie, doskonale dobierając odpowiednie preparaty do czyszczenia nie do końca rozwiniętych zębów i ucząc dziecko poprawnej higieny jamy ustnej. Zęby mleczne są bardziej podatne na rozwijanie się próchnicy, przez co często trzeba je plombować i fluoryzować, więc częste kontrole u dentysty pozwolą utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji i leczyć wszystkie ubytki na bieżąco. Następnie przychodzi czas, gdy stomatolog dziecięcy odpowiednio usuwa mleczaki, a to przyczynia się do prostego zgryzu dziecka.

dziecko u dentysty

Wizyta adaptacyjna 

Wizyta u stomatologa dziecięcego nie wygląda tak jak w przypadku osób dorosłych. Maluchy zazwyczaj boją się dentysty, dlatego tak bardzo ważne jest, aby taki specjalista miał dobre podejście do dzieci. Z tego powodu pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną, która jest ogromnie ważnym elementem oddziałującym na przyszłość małych pacjentów. Najważniejszym elementem jest zapoznanie się dziecka z dentystą oraz z jego otoczeniem. Gabinet musi być wyposażony tak, aby był atrakcyjny dla dzieci.  W Trakcie takiej wizyty specjalista może w formie zabawy opowiadać o urządzeniach, jak i o przeznaczeniu. Jest to jeden ze sposobów, jaki stosują specjaliści, aby zachęcić dziecko do wizyt dentystycznych.  Ponadto, w poczekalni znajduje się kącik zabaw, zachęcający do zabawy. Dzięki temu taki gabinet spodoba się dziecku, a adaptacja będzie szybsza. Ważne jest również, aby pierwsza wizyta adaptacyjna odbyła się w wieku 3 lat, a wizyty kontrolne co pół roku. Niektóre maluchy wymagają kilku wizyt adaptacyjnych, szczególnie te, które miały wcześniej nieprzyjemne doświadczenia lub są szczególnie wrażliwe na nowe doświadczenia. 

Jeśli zastanawiasz się jakiego stomatologa wybrać dla swojej ukochanej pociechy to gabinet Biodent będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nasi doświadczeni specjaliści mają świetne podejście do dzieci, profesjonalną wiedzę i umiejętności. Dzięki temu uśmiech twojego dziecka będzie piękny i zdrowy. Zajrzyj na naszą stronę internetową, aby zobaczyć ofertę. Zapraszamy!