Kto powinien zdecydować się na wybielanie zębów?
Zanim zdecydujemy się na wykonanie zabiegu wybielania zębów, musimy się zorientować czy będzie to dla nas bezpieczne. Wybielanie zębów jest tylko zabiegiem estetycznym, więc jeśli pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania, powinniśmy z nich zrezygnować. Dlatego należy od razu poinformować stomatologa o istniejących dysfunkcjach.
Takimi schorzeniami są między innymi:
- ciąża – dla bezpieczeństwa dziecka należy zrezygnować ze wszystkich zbędnych zabiegów medycznych, jak i kosmetycznych. Po porodzie, podczas karmienia piersią nie ma wysokiego zagrożenia, jednak warto się skonsultować z lekarzami w tej sprawie,
- choroby nowotworowe,
- paradontoza,
- cukrzyca,
- nadwrażliwość zębów,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- zaawansowany bruksizm,
- próchnica,
- schorzenia jamy ustnej,
- epilepsja,
- paradontoza.
Jak wygląda wybielanie zębów?
Na początku przygody z wybielaniem zębów będziemy konsultować się z dentystą lub higienistką na temat stanu naszego uzębienia. Jest to ważny moment, w którym dowiemy się, co należy naprawić w naszej jamie ustnej, aby zabieg był w pełni bezpieczny. Dowiemy się przede wszystkim czy można przeprowadzić usługę. Wybielaniu nie podlegają implanty, korony, martwe zęby czy mosty.
Przed wybielaniem zębów konieczne jest wyleczenie próchnicy i ubytków szkliwa, bowiem płyn wybielający mógłby dostać się w głąb zęba i powodować ból. Podobnie wygląda sytuacja, w przypadku owrzodzeń i chorób jamy ustnej. Należy je niezwłocznie wyleczyć. Zdrowe zęby przed usługą są czyszczone, a ich powierzchnia odpowiednio przygotowywana. Chodzi tu o usuwanie kamienia i różnego rodzaju osadów. Dzięki temu efekt będzie lepszy, a wygląd ogólny będzie bardziej estetyczny. Co do tej części, osoba wykonująca zabieg będzie wykonywała różne metody:
- skaling – jest to zabieg pozbywający się kamienia z zębów, do tego używa się odpowiedniej metody, przykładowo ultradźwiękami,
- piaskowanie – usuwa nierówności szkliwa i osady. Zmniejsza przebarwienia powierzchniowe zębów,
- lakierowanie – dzięki temu minimalizuje się nadwrażliwość zębów i wzmacnia szkliwo.
Te działania są skuteczne przez zwiększoną dawkę chemicznej substancji. Jest ona niebezpieczna przy wykonywaniu wybielania w warunkach domowych. Aby podejść do któregoś z wymienionych zabiegów, trzeba wziąć pod uwagę przeciwwskazania. Posiadając schorzenia jamy ustnej, powinniśmy zrezygnować z wykonywanego zabiegu ze względu na swoje zdrowie.
W zależności od wybranej metody samego wybielania musimy się odpowiednio przygotować. Decydując się na nakładkowe wybielanie zębów, będziemy musieli poświęcić od 2 do 4 tygodni. Ta forma wymaga od nas zaangażowania, a głównie systematyczności. Inną metodą jest wybielanie lampą led. Wymaga to jedynie jednej wizyty u dentysty, który posłuży się laserem lub lampą. Istnieje również wybielanie zębów licówkami, są to nakładki, które przykleja się na stałe, podczas trwania zabiegu.
Warto podkreślić, iż wszystkie wyżej wymienione metody wykazują się skutecznością.