Większość z nas chciałaby pochwalić się pięknym, szerokim i białym uśmiechem pozbawionym ubytków. Jest to istotny atut urody. Jednak mimo dbania o zęby, wiele osób zapomina o regularnej higienizacji. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z nicią dentystyczną, czy płynami do płukania jamy ustnej, co przekłada się na zadbany uśmiech. Jednak na wygląd naszych zębów wpływa znacznie więcej czynników, których możemy być nieświadomi. Przede wszystkim są to nasze codzienne nawyki żywieniowe. Słodkie jedzenie i napoje przyczyniają się w znacznym stopniu do powstania próchnicy. Właśnie dlatego, ważne są regularne wizyty u stomatologa, które potwierdzą czy stan naszego uzębienia jest w normie. Wizyty w gabinecie stomatologicznym to również możliwość zapobiegania wielu innym chorobom zębów, nie tylko próchnicy. Podczas takiej wizyty możemy poddać się procesowi higienizacji zębów.

Czym jest higienizacja?

Higienizacja zębów to forma zapobiegania wielu chorób zębów. Higienizacja to w dużym uproszczeniu, głębokie oczyszczanie, które jest potrzebne nawet jeśli regularnie myjemy zęby i oczyszczamy przestrzeń między nimi. Na higienizację składają się cztery elementy: skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja. Kolejność nie jest wcale przypadkowa.

Skaling to usuwanie wszystkich elementów, które osadzają się na zębach. Osadzanie elementów i kamienia nazębnego może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, paradontozy, próchnicy i krwawiących dziąseł. Jest to zabieg, który w kwestii bólu jest całkowicie indywidualną kwestią. U jednych będzie powodować dyskomfort i ból, inni zaś mogą uznać skaling za bezbolesny.

Piaskowanie jest kolejnym etapem higienizacji zębów. Polega na usuwaniu wszelkich przebarwień i osadów. Usuwa się je w sposób mechaniczny.

Polishing polega na dokładnym “wypolerowaniu” zębów specjalną pastą. Dzięki temu, na zębach przez dłuższy czas nie będą osiadać niepożądane elementy, w tym kamień nazębny. Dodatkowo, zabieg ten daje wrażenie nienagannie gładkich zębów.

Higienizację kończy fluoryzacja, która polega na “lakierowaniu” zębów. Zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci, u których próchnica zębów mlecznych jest powszechnym zjawiskiem.

Jak często należy wykonywać higienizację?

Standardowo należy wykonywać higienizację co pół roku. To optymalny czas, w którym regularne wykonywanie higienizacji pozwoli zapobiegać chorobom zębów, a tym samym długo cieszyć się nienagannym, hollywoodzkim uśmiechem. Stomatolodzy zalecają częstsze wykonywanie higienizacji osobom, które palą papierosy.

Dowiedz się więcej o zabiegach higienizacji w naszym gabinecie!