Mówi się, że uśmiech jest wizytówką człowieka – z tego też powodu tak duży nacisk kładziemy w życiu na nasze zęby. Już od najmłodszych lat rodzice uczą nas, żebyśmy pamiętali o ich myciu oraz regularnym chodzeniu do dentysty, który odpowiednio szybko wyleczy ubytki w zębach. Niestety czasem mimo wszelkich starań, nasze zęby nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli – jedną z przyczyn może być ścieranie zębów. Co na to wpływa i jak temu zapobiec?

Czym jest ścieranie zębów?

Ścieranie zębów to naturalny proces występujący u każdego człowieka związany z procesem starzenia się. Każdy ząb posiada zewnętrzną warstwę tkanek, które pod wpływem jedzenia i przeżuwania pokarmów, stają się cieńsze. Niestety coraz częściej dentyści spotykają się z problemem nadmiernego ścierania zębów, który wpływa na estetykę uśmiechu i prawidłowy zgryz oraz powoduje dyskomfort odczuwany w codziennym funkcjonowaniu.

Co powoduje ścieranie zębów?

Istnieje wiele powodów odpowiedzialnych za ścieranie zębów, a są to między innymi:

  • Przesunięcie zębów na skutek ekstrakcji zęba, bądź wyżynania się ósemek,
  • Stres, powodujący nadmierne zaciskanie szczęki,
  • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe – spożywanie napojów gazowanych oraz spożywanie kwaśnego jedzenia,
  • Zła higiena jamy ustnej na przykład przez używanie past powodujących nadmierne ścieranie, czy mycie zębów twardą szczoteczką,
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni, odpowiadających za przeżuwanie,
  • Bruksizm, czyli nieświadomy nawyk polegający na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów,
  • Źle dobrane wypełnienie zęba lub jego odbudowa w sposób protetyczny.

Bulimia oraz inne choroby, w których wymusza się wymioty, również mogą prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej warstwy tkanki zęba!

Sposoby na ścieranie zębów

Przed wybraniem odpowiedniego leczenia, należy ustalić stopień starcia zębów oraz powód tej choroby, a dopiero wtedy lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Ścieranie zębów najczęściej leczy się przez:

  • Usunięcie ósemek lub spiłowanie innego zęba zaburzającego zgryz. Metodę tą można stosować tylko przy niewielkim ubytku,
  • Założenie aparatu ortodontycznego w przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów i zgryzu,
  • Szynę relaksacyjną, czyli szynę nakładaną na zęby w nocy, aby rozluźnić mięśnie i zapobiegać ścieraniu się zębów pod wpływem zgrzytu zębów,
  • Deprogramator stanowiący rodzaj aparatu ortodontycznego, który pacjent nosi bez przerwy od 7 do 21 dni. Ma on za zadanie ułożyć szczękę w wygodniejszej pozycji,
  • Botoks – bezbolesny sposób na pozbycie się problemu, kiedy nie chcemy nosić aparatu na zęby. Dzięki zastrzykowi mięśnie się rozluźniają, a efekt jest widoczny po paru dniach. W wypadku tej metody należy pamiętać, że jest to zabieg czasowy, który należy regularnie powtarzać.

Po rozluźnieniu mięśni można zająć się odbudową zniszczonych zębów. Metoda, jaką wybierzemy, jest uzależniona od kondycji startych zębów oraz tego, jak silne było tarcie.

Jeśli mają Państwo podobny problem bądź potrzebują pomocy czy konsultacji w kwestii ścierania zębów, serdecznie zapraszamy do kontaktu!